Planetaryum ve Gözlemevi

Hayalden Gerçeğe Fatin Gökmen Planetaryumu ve Gözlemevi

Darüşşafaka Cemiyeti’nin P&G ile geleceğin liderlerini yetiştirmek amacıyla 2009 yılında hayata geçirdiği “Hayalden Gerçeğe” projesinin ilk meyvesi 16 Nisan 2010’da açılan Hayalden Gerçeğe Fatin Gökmen Planetaryumu oldu. Söz konusu planetaryum, İstanbul’da dijital sistem ile sabit kubbeyi birleştiren ilk planetaryumdur. Yedi metre çapındaki bu gökyüzü laboratuvarında, istenilen zamandaki ve bölgedeki gökyüzü incelenerek, milyonlarca kilometre uzaklıktaki gökcisimlerine, birkaç saniye içinde, dokunulacak kadar yaklaşılarak 36 çocuğa aynı anda eğitim verilebiliyor.

Hayalden Gerçeğe Fatin Gökmen Planetaryumu’nda gökyüzü keşfinin yanı sıra birbirinden ilginç planetaryum gösteri filmleri de yapılıyor. Planetaryumu ziyaret edenler Yıldızlar (Stars), Moleküleryum (Molecularium), Astronot (Astronaut), Biz Astronomuz (We Are Astronomers) ve Kara Delikler (Black Holes) filmlerini Türkçe ve İngilizce seçenekleriyle izleme olanağı buluyorlar.

Hayalden Gerçeğe Fatin Gökmen Gözlemevi ışık kirliliğinden, gökyüzünü fark edemeyerek büyüyen çocuklarımıza gökyüzünün büyüleyici düzenini anlatma görevini üstleniyor. Ocak 2012’de açılan Gözlemevi, 3 metre çapındaki kubbesiyle 20 çocuğun aynı anda Gözlemevinde bulunmasını sağlayabiliyor. Gözlemevimizin 14 inçlik Meade LX 200 GPS-AGF teleskobu, 140 bin gökcismine ait bilgileri içeriyor ve otomatik olarak bu cisimlere yönlenebiliyor. Gözlemevinde, gezegenlerin, yıldızların, derin uzay cisimlerinin gözlemleri yapılabileceği gibi güneş filtresi sayesinde gündüz güneş gözlemleri de yapılıyor.

Kampüsümüzde ayrıca bir güneş saati de bulunuyor. Söz konusu güneş saati, 17-22 Haziran 2013 tarihlerinde okulumuz ev sahipliğinde Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ile gerçekleşen TÜBİTAK kampı kapsamında yapıldı.

Planetaryumumuz, gözlemevimiz ve güneş saatimiz farklı seviyelerde derslerimizde, kulüp etkinliklerimizde öğrencilerimiz tarafından kullanılmaktadır. Ayrıca söz konusu mekanlar, randevu sistemi ile anaokulundan üniversiteye kadar misafir okul öğrenci gruplarına da ücretsiz olarak ziyarete açıktır.

Söz konusu mekanları ziyaret etmek ve etkinliklere katılmak isteyen gruplar en az 10, en fazla 36 kişilik gruplar olarak planet@dek.k12.tr e-posta adresine mail atarak randevu talep edebilir.

Ada Dijital Ajans