Ölçme Değerlendirme

Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nda ölçme değerlendirme, izlenebilirlik, geliştirme ve sürdürülebilirlik prensipleriyle yapılandırılmıştır. Yapılan tüm ölçme ve değerlendirme çalışmaları öğretimde kaliteyi ve verimliliğini artırmak, okul yönetimi, zümre ve öğretmen için doğru karar verebilmesini sağlamayı amaçlıyor. Ölçme sonucunda öğrenci ve veliye yapılan geri bildirimle, öğrencilerin güçlü ve gelişmesi gereken yanlarını belirleyip motivasyonlarının yüksek tutulması sağlanıyor.

Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nda, öğrencinin eğitim, öğretim ve yetenek verileri eğitim yılları bazında kuruma ait bir yazılım olan DEKSİS’te saklanıyor. Bu verilerle oluşturulan, bilgi haritaları ve yetenek haritaları sayesinde, öğrencinin yıllar içindeki gelişimi izlenebiliyor.

Eğitim ve öğretim yılının başında yapılan çalışmaların sonunda süreci devamlı izlemek amacıyla oluşturulan takvim ile uygulamaya geçiliyor. Bu takvim geniş bir ölçme aracı çeşitliliği kapsıyor.

Ölçme Araçları:

 1. Yazılı sınav (klasik sınav – quiz)
 2. Ödev
 3. Öğrenci çalışma kâğıtları ve kitapçıklar
 4. Raporlar (okuma raporu, gezi raporu, deney raporu…)
 5. Yazı çalışması – Sunum
 6. Araştırma çalışması – Proje
 7. Dijital ölçme değerlendirme araçları
 8. Portfolyo
 9. Çoktan seçmeli sınavlar (Deneme, KTT, KKT vb.)
 10. Dış değerlendirme (PET, KET, FCE, IELTS vb.)

Uygulaması yapılan ölçme ve değerlendirme çalışmalarının raporlanması:

 • Ders/Alan Yeterlilik
 • Öğrenci (kazanım/beceri/yetenek/davranış)
 • Sınıf (kazanım/beceri/yetenek/davranış)
 • Okul (kazanım/beceri/yetenek/davranış)
 • Gelişim (kazanım/beceri/yetenek/davranış)
 • Taksonomi

İçeriklerinden oluşan raporlar DEKSİS’te toplanıyor ve düzenli yapılan değerlendirme toplantılarında ele alınarak yol haritası belirleniyor.

Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nda, Ölçme ve Değerlendirme Birimi, gelişen eğitim ve öğretim yaklaşımlarını yakından takip ederek, öğrenmenin kalıcı olması adına katkıda bulunmak amacıyla çalışmalarını sürekli güncellemektedir.

 

Ada Dijital Ajans