Üniversiteye Hazırlık

Hedef ve Amaç

Öğrencilerimizin akademik yeterlilikleri doğrultusunda ve planlanan eğitim çalışmalarıyla alanında en iyi üniversitelere yerleşmelerine destek olunarak, kariyer hedeflerine ulaşmalarını sağlamak için çalışılıyor.

Üniversite Hazırlık Çalışmaları ve Program İçeriği

Bir yandan öğrencilerin lisenin ilk yıllarında, ilk defa karşılaştıkları fizik, kimya, biyoloji, coğrafya gibi derslere adapte olmaları sağlanırken, diğer yandan da üniversite hazırlığının temelleri oluşturuluyor.

Ders kitapları, konu kazanım testleri, ünite değerlendirme testleri, yardımcı ders kaynakları ve yeni nesil sorularla öğrenciler destekleniyor. Temel Yeterlilik Testi (TYT) formatına aşinalık kazanmaları adına belirli dönemlerde konu bazlı deneme sınavları uygulanıyor. Kariyer Ofisi ve PDR tarafından uygulanan test, anket, bireysel görüşmeler ve envanter sonuçları öğrenciler başta olmak üzere veli ve öğretmenlerimizle de gerektiği kadarını paylaşarak, tüm paydaşlarla iş birliği yapılıyor.

11. Sınıfta üniversite hazırlık çalışmaları hız kazanıyor. Derslerde kullanılan kaynak test kitap ve konu tarama testlerinin sayısı artıyor. Ders saatleri dışında, okul çıkışlarında ve hafta sonu Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) kursu uygulanıyor ve kurs programı dahilinde öğrencilerimizle TYT hazırlığı yapılıyor. 11. sınıflarda yıl içinde sıklıkla genel TYT deneme sınavları, konu kapsamlı Alan Yeterlilik Testleri (AYT) deneme sınavları ile öğrencilerimizin gelişimleri yakından takip ediliyor. Bu seviyede rehberlik çalışmaları hedef belirleme, mesleki açıdan kendini tanıma, üniversitelerin ve mesleklerin tanıtılmasına odaklanılıyor.

12. Sınıf müfredatı ve üniversiteye giriş sınavında öğrencilerin sorumlu olduğu 9-10-11. sınıf müfredatı bir yıl içinde öğrencilere aktarılacak şekilde planlanıyor, öğrenim materyalleri bu doğrultuda seçiliyor. Hafta içi ve cumartesi günleri derslere devam ediliyor ve yıl boyunca öğrencilerimize Türkiye geneli sınavların da dahil olduğu her hafta YKS (TYT-AYT) deneme sınavları uygulanıyor. Öğrencilerimiz randevu sistemiyle hafta içi 4 gün 21.00’a kadar öğretmenleriyle birebir ofislerde soru çözümleri yapabiliyor. Ayrıca her deneme sınavı sonrasında konu analizlerine göre öğrencilerimizin eksik olduğu konular tespit edilip bu konuları tamamlamaya yönelik ek çalışmalar planlanıyor.

Ağustos, şubat ve mayıs aylarında yapılan yoğun kamplarla üniversite çalışmaları hız kazanıyor. Sene başında öğrencilerimizin üniversite ve bölüm hedefleri onlarla birlikte gözden geçirilerek, bu hedeflere ulaşabilmeleri için gerekli olan ortalama netler çıkarılıyor. Ayrıca öğrencilerimizin düzenli takibini sağlamak amacıyla “Koçluk” ve mezun desteği ile oluşturulan “Mentorlük”’ sistemi uygulanıyor.

Ada Dijital Ajans