Genel Müdür’den

Değerli Darüşşafakalılar,

Darüşşafaka Eğitim Kurumları bir buçuk asrı aşkın eğitim geçmişi, öğrenciden öğrenciye aktarılan kurumsal gelenekleri, gelişen ve geliştiren okul kültürüyle Türkiye hatta dünya için örnek bir eğitim kurumdur.

Bu güçlü altyapı bizleri her geçen gün ileri daha ileri götürmektedir. Geleneklerimizi geleceğe taşırken, Darüşşafaka değerlerini öğrencilerimize aktarır, bununla birlikte 21. yüzyıl becerileriyle tam donanımlı yetiştiririz. Akademik olarak tam donanımlı olma, entelektüel merak taşıma ve sosyal gelişim olmazsa olmazlarımızdır. Bunun içinde öz disiplin, katılımcı liderlik, sanat ve spor akademik gelişim kadar önem taşır.

Yeteneklerin keşfi yolcuğu öğrencilerimizle erken yaşta başlar, yeteneklerini keşfederken ilgilerinin de farkına varırız. Fark ettikten sonra onu bu anlamda destekler ve deneyimlemesi için de her türlü olanağı sunarız.

Tüm bu çalışmaları yaparken en büyük kaynağımız öğretmenlerimizdir. Alanının en iyisi öğretmenlerle çalışır, onlar okulumuzu geliştirirken, öğretmenlerimizin gelişimine de bir o kadar önem veririz. Kişisel gelişim, meslekte yeni akımlar, teknoloji gibi birçok alanda öğretmenlerimiz de eğitim alır. Bu aldıkları eğitimi tekrar okula yansıtırlar.

Hazırlanan programın uygulanma aşaması her adımda takip edilir. Gerçekleştirilen sınavlar, proje ve performans ödevleri, deneyler ve alternatif ölçme araçlarıyla her öğrenci birebir takip edilir ve birebir ihtiyacı olan alanda desteklenir. Her öğrencimiz mezun olana kadar en az 56 kitap analizi yapar, 32 akademik geziye katılır ve rapor hazırlar, teknoloji eğitimleri alır. Ortalama 3000 saat İngilizce dersi, 1800 saat matematik dersi görür. Çağdaş eğitim sistemleri doğrultusunda hem ülkenin hem de dünya gerçeklerine göre eğitim alır. Disiplinlerarası öğrenmeyi destekler her dersin başka bir dersle bağlantısını kurarız. Öğrencilerimizin araştırma becerilerini desteklemek için güçlü bir laboratuvar altyapımız vardır. Proje tabanlı öğrenmeyi destekler bu anlamda çocuklarımızın proje üretimini destekleriz. Teknoloji eğitimimizle tam entegredir. Tabletle öğretim yapar, öğrenim tasarımları üretiriz.

Çocuklarımızı ulusal ve uluslararası sınavlara profesyonel olarak hazırlarız. Okulumuzda üniversiteye hazırlık ayrı bir öneme sahiptir. Sınavlara hazırlığın bir süreç olduğunu bilir, tam öğrenmeyle öğrencilerimiz belli bir disiplinle bu sınava hazırlanırlar. Bu bağlamda üniversiteye hazırlık profesyonel kadrolarla yürütülür, üniversite danışmanlığıyla da öğrencilerimizi hedefledikleri alanlara hazırlarız.

Yabancı dil bilgilerini uluslararası sınavlarla takip eder, ortaokulda Cambridge, lisede IELTS sınavları uygularız. Böylelikle hedeflerimize ne kadar yaklaştığımızı ve neler yapmamız gerektiğini de objektif olarak test ederiz.

Okulumuzda 16 farklı alanda spor ve etkinlik çalışmaları vardır. Profesyonel anlamda antrenörlerle spor takımlarımız çalışmalarını yaparken, sporu hayatlarının bir parçası haline getirmek istediğimiz öğrencilerimiz bu çalışmalarını amatör olarak da devam ettirirler. Bu anlamda tam donanımlı fiziki ortamı da çocuklarımıza sunarız.

Müzik eğitimimiz enstrüman eğitimi olarak devam ettirilir. Müzik genel kültürü öğrencilerimize kazandırırken, mutlaka bir enstrüman çalmalarını da sağlarız.

Resim alanında bireysel ve toplu sergiler açar, sanatı sonuna kadar destekleriz.
Öğrenci evlerimiz çocuklarımızın okul sonrası yaşamlarını en sağlıklı ve güvenli bir şekilde geçirmeleri için organize edilmiş, ev ortamının sıcaklığı oluşturulmuştur.

Her sene ulusal ve uluslararası pek çok yarışma ve etkinliklere katılır, bu etkinliklerin bazılarına da ev sahipliği yaparız. Bilimsel birçok yarışmaya projelerimizle katılırız ve ödüllerle döneriz. Robotic takımımız her sene ciddi başarılar elde ederek, ülkemizi yurt dışında da temsil eder. Sadece fen bilimleri değil, sosyal bilimlerde de birçok başarıya imza atıyoruz.

Öğrencilerimizin bilim, sanat, spor alanlarındaki çalışmalarıyla gurur duyuyoruz. Biliyoruz ki her bir Darüşşafaka öğrencisi bu ülkenin geleceği, umudu, başarı öyküsüdür. Darüşşafaka’da eğitim gören her öğrencimizin ve biz eğitimcilerin onların hayatlarına ilişkin bir hayali var. Bu hayallerimize ortak olan ve gerçekleşmesi için bizlere destek veren herkese, tüm çalışma arkadaşlarım ve öğrencilerim adına minnetle teşekkür ediyorum.

Saygılarımla
Ebru Arpacı
Genel Müdür
Darüşşafaka Eğitim Kurumları

Ada Dijital Ajans