YES Amerika Burslu Programı Öğrencileri görev değişimi yaptı

Türk Kültür Vakfı (AFS) bünyesinde yürütülen Milli Eğitim Bakanlığı onaylı, A.B.D. Dış İşleri Bakanlığı destekli Kennedy-Lugar Kültürlerarası Öğrenci Değişim Programı ile 2013-2014 Eğitim-Öğretim yılında eğitimlerini 1 yıl Amerika’da burslu olarak sürdüren beş öğrencimiz Temmuz 2014 itibariyle Türkiye’ye dönüş yaptılar.

Program kapsamında eğitimlerine 1 yıl Amerika’da devam eden öğrencilerimizin gittikleri eyaletler ve okulları aşağıdaki gibidir:

1. Foto

2. Foto

3. Foto

4. Foto

5. foto

Aynı programa başvurarak 2014-2015 Eğitim-Öğretim Yılında Amerika’da okumayı hak kazanan Tameris Evirgen, İlknur Beken ve Fatih Demirci isimli üç öğrencimiz ise 15 Ağustos 2014 sonrasında Amerika’ya gideceklerdir.

Kennedy Lugar YES Programları Hakkında
Kennedy Lugar YES Programları, Amerikan Dışişleri Bakanlığı’nın Eğitim ve Kültür Bürosunun fonlarıyla desteklenen, lise düzeyinde, bir değişim programıdır. Bu program kapsamında, Mısır, Endonezya, Güney Afrika, Malezya, Filipinler, Türkiye, Hindistan, Gana ve Suudi Arabistan gibi 40’dan fazla ülkeden 15 –18 yaş arası öğrenciler bir yıl boyunca Amerikalı ailelerin yanında kalarak öğrenimlerine Amerikan liselerinde devam etmektedir. YES öğrencileri liyakat bazlı bir seçim süreci sonucunda, AFS’nin o ülkedeki ortak organizasyonları tarafından seçilir. Bu kurum Türkiye’de Türk Kültür Vakfı’dır.

Türk Kültür Vakfı, YES bursu aday öğrencilerini, 3 aşamalı bir sınav sonunda seçer. Öğrenciler önce Türkçe yazılı sınava girerler. Sınavda başarılı olan öğrenciler Türkçe mülakata alınır. Mülakat sonunda başarılı olan öğrenciler, İngilizce sınavına davet edilir ve bu sınavda da başarılı oldukları taktirde YES bursuna aday olmaya hak kazanırlar.

Ada Dijital Ajans