AHMET RASİM YAŞIYOR! KÖŞE YAZILARI YAZMA YARIŞMASI

“Laf değil, muharrir bu! Yaz! Hem de çalakalem yaz! Durma yaz! Hem kaleminin ucuna nasıl gelirse öyle yaz!… Deme kış, yaz; yaz! Bu nasihatı kulağına küpe yap! Buna bir rumuz olmak üzere kurşun kalemini kulağının ardından eksik etme! Yolda yaz, tramvayda, otomobilde, şimendiferde, vapurda, arabada, kayıkta dur, otur, zıpla yaz.”

1883’te Darüşşafaka’yı birincilikle bitiren Ahmet Rasim, elli yılı bulan yazı hayatında pek çok farklı edebi türde çok sayıda eser veren önemli bir yazar, gazeteci ve bestekardır. Onun tüm yaşamında savunduğu “kalem namusu” ilkesini gelecek kuşaklara da yansıtabilmek amacıyla Darüşşafaka Ortaokulu tarafından 2008’den beri her yıl İstanbul’daki ortaokul 6., 7., 8.sınıf öğrencileri arasında “Ahmet Rasim Yaşıyor! Köşe Yazıları Yazma Yarışması” düzenleniyor.

Yarışma, Ahmet Rasim’in ayak izlerini takip ederek öğrencileri çevrelerinde, ülkemizde ve dünyamızda yaşananlar konusunda duyarlı olmaya ve yazmaya teşvik etmek amacıyla ve serbest konulu olarak gerçekleştiriliyor.

Ahmet Rasim’in adını gelecek kuşaklara taşıyan yarışmada, ilk üçe giren haber ve köşe yazılarını yazan öğrenciler çeşitli armağanlarla ödüllendiriliyor. Dereceye giren ve dikkate değer yazıların yer aldığı bir anı gazetesi de çıkarılıyor.

 

Ada Dijital Ajans