VII. Zeka Ve Yetenek Kongresi

Türkiye Zekâ Vakfı tarafından 2013 yılından beri eğitim alanına yön veren, güncel ve yenilikçi konularda, alanının tüm aktörlerini yakından ilgilendiren “Zekâ ve Yetenek” kongreleri düzenlenmektedir. Bu kongrelerden yedincisi yine ODTÜ Eğitim Fakültesi iş birliğiyle, 4-5-6 Ekim 2019 tarihlerinde ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi’ nde gerçekleştirilmiştir.

Kongrede zekâ ve yetenek kavramı; insanın bütünlüğü içerisinde değerlendirilerek kavramların hayat başarısındaki rolü, Türkiye’ de özel yetenekli öğrencilerin eğitimine yönelik yapılan çalışmalar, üstün zekalı ve yetenekli çocuğa sahip olan ebeveynlerin yaşadıkları sorunlar ve çözüm yolları gibi birçok başlık alanında uzman konuşmacılar tarafından ele alınmaktadır.

5-6 Ekim tarihlerinde konuşmacılar, ana salonda gerçekleştirdikleri yirmişer dakikalık oturumlarda katılımcılarla buluştular. Farklı hedef kitlelerine yönelik farklı kazanımları amaçlayan kontenjanlı atölye çalışmaları ise 4 Ekim Cuma günü yapıldı.

Okulumuz fizik öğretmenlerinden ve robot takımımızın mentorlarından Selim Çile, kongrede “Robotik Yarışmaları: Yetenek ve Zekâ Gelişimi İçin Fırsat” isimli konuşmasını gerçekleştirdi. Öğretmenimiz konuşmasında; robotların tarihsel süreçlerinden, 21. Yüzyılda iş dünyasının talep ettiği becerilerden ve böyle bir geleceğe öğrencilerimizi hazırlamak için eğitimciler olarak yapmamız gerekenlerden bahsetti. Robotik yarışmalarının öğrencilerin zeka ve yetenek gelişimi için bir fırsat olduğunu ve önemini anlattı. Bu bağlamda Türkiye’ nin ilk FRC robot takımı olan Sultans of Türkiye’ nin yapmış olduğu çalışmaları ve elde etmiş olduğu başarıları belirterek robotik yarışmalarında yer alan Darüşşafakalı öğrencilerin değişim ve dönüşüm hikâyelerinden örnekler verdi.

Türkiye Zeka Vakfı – https://www.kongre.tzv.org.tr/2019/

Ada Dijital Ajans