Ulu Önderimiz, Vefatının 85. Yılında Darüşşafaka’da Minnetle Anıldı

Sarıyer ilçesi 10 Kasım Mustafa Kemal Atatürk’ü Anma Töreni, Darüşşafaka Eğitim Kurumları tarafından Darüşşafaka TİM Gösteri Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Törende; Sarıyer Kaymakamı Ömer Kalaylı, İlçe Jandarma Komutanı Yarbay Hüseyin Işıktaş, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, mülki idare, Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Güleç (DŞ’72), Başkan Vekili Erman Süsler (DŞ’75) , Yönetim Kurulu Üyeleri Dr. Serpil Tunçer (DŞ’79) ve Vedat Bayrak (DŞ’74), Genel Sekreter Suat Çetin, Darüşşafaka Eğitim Kurumları Genel Müdürü Ebru Arpacı ve okul yöneticileri, Darüşşafaka Kültürü ve Tarihi Komisyonu Üyesi Beşir Özmen, Darüşşafaka öğretmenleri, öğrencileri ve çalışanları hazır bulundu.

Ulu Önder için ilk tören; saat dokuzu beş geçe, Darüşşafaka Eğitim Kurumları’ndaki Atatürk büstüne Oğuz Güleç ve Ebru Arpacı tarafından çelenk bırakılmasıyla başladı. Başkan Vekili Erman Süsler, Yönetim Kurulu Üyeleri Dr. Serpil Tunçer ve Vedat Bayrak, Genel Sekreter Suat Çetin, Darüşşafaka Kültürü ve Tarihi Komisyonu Üyesi Beşir Özmen tüm öğretmen ve öğrencilerin katıldığı törende Gazi Mustafa Kemal Atatürk, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile anıldı.

Okul kampüsündeki törenin ardından Darüşşafaka TİM Gösteri Merkezi’nde mülki idarenin de katılımıyla “10 Kasım Atatürk’ü Anma” adlı tören gerçekleştirildi.

Sunuculuğunu Darüşşafaka öğrencilerinin yaptığı tören, Ata’nın huzurunda saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı.

İstiklal Marşı’nın ardından kürsüye gelen Ebru Arpacı şunları söyledi:

“Sevgili gençler, Atatürk demek ülkemizi öyle bir konuma getirmek demektir ki dengeleri bizim değiştirdiğimiz, başarılarımızın dilden dile konuşulduğu, sevgiyle, barışla, bilimle, çağdaşlıkla dünyanın ulaştığı en yüksek düzeye ulaşmak ve onu da aşmak demektir. Bunun için çok çalışın çocuklar. Bir daha söylüyorum, Ata’mızı anmak, çalışmak demektir.

Mensubu olduğu Türk milletini büyük bir aşkla seven Atatürk’ün hayatındaki en büyük prensiplerinden biri halk içinden ayrılmamak olmuştur. O, toplumun her kesimini kucaklayan bir halk adamıdır. Köylüsüne, askere, polise, öğretmenlere, sanatçılara, sporculara, Türk kadınına, çocuklara, gençlere… Kısacası toplumun her kesimine değer vermiş, tasarladığı Türkiye’yi inşa ederken halkın desteğini arkasına almıştır. Atatürk’ün en mutlu olduğu anlar halkıyla iç içe olduğu anlardır. Onun, ‘Benim için en büyük makam ve ödül, Türk milletinin bir ferdi olarak yaşamaktır’ sözü de bunu anlatır.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Türk milletine her daim güvendi, inandı. Tarihte büyük devletler kuran ve dünya tarihine yön veren, yüksek medeniyet seviyesine sahip olmuş Türk milletiyle her zaman gurur duydu. Bugün bizlere düşen görev, Atatürk’ün yolundan yürüyerek yüzümüzü geleceğe dönmek, ufkumuzu geniş, hedeflerimizi büyük tutmaktır. Bunun için 10 Kasım’ları geleceğe yönelik adımları atmakta en büyük esin kaynağı haline getirmeliyiz. Onun hayallerini, ülkülerini yaşamalı ve yaşatmalıyız…

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ebediyete intikalinin 85. yıl dönümünde bir kez daha rahmet ve minnetle anıyor, yüce anısının önünde saygıyla eğiliyorum.”

Sarıyer Kaymakamlığı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen “10 Kasım Atatürk’ü Anma” konulu resim, şiir ve mektup yarışmasının kazananlarına ödüllerinin verildiği törende; mektup dalında birinci gelen Şehit Fatih Satır Anadolu İmam Hatip Lisesinden Beren Tarhanacı’ya, şiir dalında birinci gelen R. Güney Kıldıran Ortaokulundan Defne Eliz Çınar’a ve resim dalında birinci gelen Anafartalar İlkokulundan Kayra Nehir Gümüş’e ödülleri, Kaymakam Ömer Kalaylı tarafından takdim edildi.

Tören; Darüşşafaka Ortaokulu Tiyatro Atölyesi’nin “Bir Yas Hikâyesi” adlı draması, Koro-Orkestra Performans grubunun “Deli Mavi” dinletisi ile sürdü.

Koro-Orkestra Performans grubunun seslendirdiği “Son Bakış”, “Özledim” adlı parçalar konukların beğenisini kazanırken, 9. sınıf öğrencilerinin büyüleyici kısa vals gösterisi ve lise öğrencisinin zeybek oyunu göz doldurdu.

Koro-Orkestra Performans grubunun “Sonuna Kadar” adlı parçayı da seslendirdiği törende öğrenciler, Ata’mızın vecizelerinin bulunduğu levhaları birleştirerek, Ulu Önderimizin aramızdan ayrıldığı saati gösterdiler ve tören; yüreklere çöken hüzün, özlem ve gururla son buldu.

Ada Dijital Ajans