Ulu Önder, Vefatının 84. yılında Darüşşafaka’da Özlemle Anıldı

“Beni görmek demek mutlaka yüzümü görmek demek değildir.
Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu kâfidir.”
Gazi Mustafa Kemal Atatürk

Sarıyer ilçesi 10 Kasım Mustafa Kemal Atatürk’ü Anma Töreni, Darüşşafaka Eğitim Kurumları tarafından Darüşşafaka TİM Gösteri Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Törende; Sarıyer Kaymakamı Mehmet Özer, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Sarıyer İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Özcanlar, İlçe Jandarma Komutanı Yarbay Hüseyin Işıktaş, mülki idare, Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Güleç (DŞ’72), Başkan Vekilleri, Yönetim Kurulu Üyeleri, Genel Sekreter ve Darüşşafaka Eğitim Kurumları Genel Müdürü Ebru Arpacı hazır bulundu.

Ulu Önder için ilk tören; saat dokuzu beş geçe, Darüşşafaka Eğitim Kurumları’ndaki Atatürk büstüne Oğuz Güleç ve Ebru Arpacı tarafından çelenk bırakılmasıyla başladı. Başkan Vekilleri, Yönetim Kurulu Üyeleri, Genel Sekreter, tüm öğretmen ve öğrencilerin katıldığı törende Gazi Mustafa Kemal Atatürk, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile anıldı.

Okul kampüsündeki törenin ardından Darüşşafaka TİM Gösteri Merkezi’nde mülki idarenin de katılımıyla “10 Kasım Atatürk’ü Anma” adlı tören gerçekleştirildi.

Sunuculuğunu Darüşşafaka öğrencilerinden Zeynep Elif Özdeğer ile Alp Çiftçi’nin yaptığı tören, Ata’nın huzurunda saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı.

Sarıyer Kaymakamlığı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen “10 Kasım Atatürk’ü Anma” konulu resim, şiir ve mektup yarışmasının kazananlarına ödüllerinin verildiği törende; mektup dalında birinci gelen Şehit Fatih Satır Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden Nazar Teker’e, şiir dalında birinci gelen İTO Yeniköy Mehmetçik Ortaokulu’ndan İpek Barlas’a ve resim dalında birinci gelen Yeni Nesil 2000 İlkokulu’ndan Berrin Mira Ateş’e ödülleri, Kaymakam Mehmet Özer tarafından takdim edildi.

Şehit Fatih Satır Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden Nazar Teker,
İTO Yeniköy Mehmetçik Ortaokulu’ndan İpek Barlas,
Yeni Nesil 2000 İlkokulu’ndan Berrin Mira Ateş ve
Sarıyer Kaymakamı Mehmet Özer

Törende konuşan Ebru Arpacı:
“Bugün Gazi Mustafa Kemal Atatürk gibi dimdik ayakta durma, geleceğe dair hayaller kurma, hedefler koyma günüdür.” dedi. Arpacı konuşmasına şöyle devam etti: “Atatürk gibi çağdaşlığa, barışa ve bilime sahip çıkma günüdür. Bundan 100 yılı aşkın süre önce Kurtuluş Savaşı’nı başlatarak, Anadolu’da bir avuç toprağa hapsedilmek istenen milletimize önderlik yaparak hepimize yepyeni dünyanın kapılarını açmıştır Gazi Mustafa Kemal Atatürk. Şimdi, Cumhuriyetimizin 100. yılına bir kala, açılan o kapıdan başarılar girmektedir. Atatürk; eğitim, bilim, sanat, spor ve kültüre çok önem vermiştir. ‘En büyük emelim millî irfanı yükseltmektir.’ sözünü söylemiş, çağdaş eğitim yöntemleriyle yetiştirilecek yeni bir nesle ihtiyaç olduğunu görmüş ve bu yolda büyük yenilikler yapmıştır. Bilim, demiştir Ata’mız. Şimdi bilimde hızla ilerliyoruz. Laboratuvarlarımız çalışıyor sağlık için, yazılımlar yapılıyor barış için, yapay zekâ çalışmaları son hızla ilerliyor. Robotik çalışmalarında dünya birinciliklerimiz geliyor. Tüm gençler, Darüşşafakalı gençler, bu yıl Darüşşafaka; 35 TÜBİTAK projesi, 12 TEKNOFEST projesiyle Cumhuriyetimizin 100. yılına hazırlanıyor. Sanat, kültür demişti Ata’mız. Resim sergileriyle, şiir kitaplarıyla, münazara başarılarıyla, işte sanat, işte kültür diyor gençlerimiz. 81 ilden, 196 farklı lokasyondan güzel çocuklarımız çalışıyor sanat için. Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur demişti Ata’mız. Onlarca spor branşıyla tüm öğrencilerimiz sporla uğraşıyor, başarılar geliyor bir bir… Biz eğitimciler, Ata’mızın hayatını, ilkelerini, bizden yapmamızı istediği şeyleri bilimsel olarak ortaya koymak, uygulamak ve gençlere aktarmak birinci vazifemiz olmalıdır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, yaktığı meşaleyi taşıma görevini 10 Kasım 1938’de bizlere bırakmıştır.”

Darüşşafaka Eğitim Kurumları Genel Müdürü Ebru Arpacı

Tören; Darüşşafaka Ortaokulu Tiyatro Atölyesi’nin “İzinden Yürüyoruz” adlı draması, Solo-Orkestra Performans grubunun “İzmir’in Kavakları” dinletisi ile sürdü.

Ortaokul 6. Sınıf Korosu’nun seslendirdiği “Fikirler Ölmez” adlı parça konukların beğenisini kazanırken, lise öğrencilerinin büyüleyici kısa vals gösterisi göz doldurdu.

5. Sınıf Korosu tarafından “Sen Benim En Kıymetlimsin” adlı parçanın seslendirildiği törende öğrencilerin ellerinde tuttukları mumlar, Ata’mızın hayata veda ettiği günün anısına teker teker söndü ve tören; yüreklere çöken hüzün, özlem ve gururla son buldu.

Ada Dijital Ajans