Türkiye’nin Robot Takımları Okulumuzda Buluştu

Sekiz yıl önce ABD’de düzenlenen First Robotics Competition (FRC) turnuvalarına, ilk Türk takımı Sultans of Turkey’i gönderen Darüşşafaka Eğitim Kurumları; bu kez de Türkiye’nin ilk resmi “Kickoff” etkinliğine ev sahipliği yaptı. 25 yıldır ABD’de düzenlenen FRC turnuvalarının 2016 sezon temasının açıklandığı etkinlikte, tüm dünya ile eşzamanlı olarak NASA TV’den canlı yayın yapıldı.
content_MTN_8062
“Başlama vuruşu” anlamına gelen Kickoff etkinliğine, Türkiye’den 23 eğitim kurumundan 300 öğrenci katıldı. Yarışmacılar, FIRST Robotics Competition yarışmasının bu yılki robot temasını öğrendi ve robot yapımında kullanacakları malzemeleri teslim aldı. Yarışmacıların 6 hafta içinde belirtilen görevdeki robotu yapmaları ve ABD’ye göndermeleri gerekiyor. Yapılan robotlar mart ve nisan aylarında ABD’de düzenlenecek turnuvalarda yarışacak.
content_darussafaka_robot_kulubu
Robot Takımı Sultans of Turkey’in her aşamasında görev aldığı etkinliğe; aralarında Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi, Türk Eğitim Vakfı İnanç Türkeş Özel Lisesi, Kabataş Erkek Lisesi, Özel İtalyan Lisesi, Borusan Asım Kocabıyık Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi,  Robert Koleji, Private MEF High School, Şişli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Özel Florya Anadolu Lisesi, Eyüboğlu Eğitim Kurumları ve Haydar Akın Meslek Teknik Lisesinin de bulunduğu 23 okuldan 21 robot takımı, Darüşşafaka Eğitim Kurumlarında bir araya geldi.
content_DS_ortaokul_muduru_Ayse_Gorey_Lise_Md_Nevzat_Kulaberoglu
Genç robotçuları Fikret Yüksel Vakfı Başkanı Susan Burchard, eşi Gary Burchard, Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Talha Çamaş, Başkan Vekili Fırat Tekin, Yönetim Kurulu Üyesi Davut Ökütçü, Darüşşafaka Lisesi Müdürü – Kampüs Koordinatörü Nevzat Kulaberoğlu ve Darüşşafaka Ortaokulu Müdürü Ayşe Görey de yalnız bırakmadı.
content_MTN_8023_1
content_MTN_8041_3
content_MTN_8033_2
content_MTN_8165
content_MTN_8270
content_MTN_8236

Ada Dijital Ajans