Türkiye’nin Lise Düzeyindeki İlk Tekno-Girişimcilik Gençlik Merkezi Açıldı

istka_11062014_7
Darüşşafaka, İstanbul Kalkınma Ajansı’nın (İSTKA) desteğiyle Türkiye’nin liseler düzeyindeki ilk “Tekno-Girişimcilik Gençlik Merkezi”ni kurdu. Öğrencilerin girişimcilik ve bireysel yaratıcılıklarının gelişimine katkı sağlamayı hedefleyen merkez, devlet okulları ya da özel okullarda okuyan öğrencilere de hizmet verecek!

151 yıldır bağışlarla varlığını sürdüren, eğitimde fırsat eşitliğinin sembolü Darüşşafaka, İstanbul Kalkınma Ajansı’nın (İSTKA) desteğiyle Türkiye’nin lise seviyesindeki ilk Tekno-Girişimcilik Gençlik Merkezi’ni 11 Haziran’da hizmete açtı. Maslak’taki Darüşşafaka Eğitim Kurumları kampüsünde açılan merkez; gençlerin, çevre, elektronik, yazılım, mekatronik-robotik, haberleşme alanlarında teknolojik bilgi birikimlerini ve farkındalıklarını artırarak girişimcilik yönlerini güçlendirmeyi ve inovatif düşünceler geliştirilmelerine yön vermeyi hedefliyor.
RAL_8237
Talha Çamaş: “Darüşşafaka Tekno- Girişimcilik Gençlik Merkezi, bu açıdan ülkemiz adına büyük bir boşluğu dolduracak”
2014-2015 eğitim-öğretim yılında devlet okullarında ve özel okullarda okuyan farklı seviyedeki öğrencilere de eğitim verecek olan merkezin açılışında konuşan Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Talha Çamaş, “Türkiye’nin eğitim alanındaki ilk sivil toplum kuruluşu olan Darüşşafaka, bir buçuk asırlık tarihi boyunca hep ilklere imza atmış, hep öncü rolü üstlenmiştir. Tekno-Girişimcilik Gençlik Merkezi de bir ilk olarak eğitim tarihimizdeki yerini alacaktır.” dedi.
Konuşmasında inovasyonun önemi üzerinde duran Çamaş, “Bu yüzyıl sadece inovatif düşünceler geliştiren ülkeler, uluslararası arenada söz sahibi olabilir. Darüşşafaka Tekno- Girişimcilik Gençlik Merkezi, bu açıdan ülkemiz adına büyük bir boşluğu dolduracak. Merkez, ortaokuldan başlayarak öğrencilerin yenilikçi düşünceler geliştirmelerine ve meslek seçimlerine yön verecek! Merkezimiz, ilk eğitimlerini Darüşşafaka’da okuyan 9. ve 10. sınıf seviyesindeki 167 öğrenciye verdi. Bu eğitimlerin sonucunda öğrencilerimizden birbirinden ilginç iş fikirleri ortaya çıktı. İnanıyorum ki Türkiye’nin geleceğini aydınlatacak yenilikçi fikirler buradan çıkacak ve geleceğe yön verecek.” diye konuştu.
istka_11062014_14
Öğrencilere girişimcilik eğitimleriyle teknoloji alanında kendi işlerini kurabilecek bilgi ve yetkinliği kazandırmayı hedefleyen merkez, aynı zamanda öğrencileri iş dünyasının önde gelen isimleriyle bir araya getirecek. Projenin girişimcilik ayağında İntel, Uluslararası Girişimciler Derneği ve Özyeğin Üniversitesi iş birliğiyle hazırlanan bir program uygulandı.
istka_11062014_15
İki katlı merkezde; Modern Teknoloji ve Elektronik Sistemleri Modülleri, Enerji (Rüzgar, Güneş, Su, Hidro Isı) Modülleri, Teknoloji ve Bilgisayar Modülleri, Fizik-Kimya-Biyoloji Modülleri, Hareketli Robot Modülleri, 3D Robot Modülleri, Robotik Eğitim Modülleri, Temel İletişim Modülleri bulunuyor.
ISTKA-RAL_8328
RAL_8251

Ada Dijital Ajans