Türkiye İnovasyon Haftasında Darüşşafaka’ya İki Ödül

2015-12-04 11.03.17_rsz

3-5 Aralık 2015 tarihlerinde, Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından (TİM) İstanbul Kongre Merkezinde gerçekleştirilen Başakşehir Living Lab İnovasyon Yarışmasında Darüşşafaka iki ödül kazandı.
Yarışmanın ödül töreni, 4 Aralık 2015 Cuma günü İstanbul Kongre Merkezinde düzenlendi.
IMG_3640_rsz
Bu yıl ikincisi düzenlenen Türkiye çapındaki yarışmanın ortaokul kategorisinde; Darüşşafakalı Doğa Tekneci ve Fatma Caner’in Serkan Aslan rehberliğinde hazırladığı “Ayakta Kalma” isimli proje birinci olurken Hamza Tanç’ın Gürsoy Mantaş rehberliğinde hazırladığı “Kaya Tuzu Sayesinde Otomatik Sınıf Hijyeni” adlı projesi ikinciliği elde etti.
IMG_3683_rsz
Öğrenciler: Doğa Tekneci, Fatma Caner, Hamza Tanç. Öğretmenler: Serkan Aslan, Gürsoy Mantaş

İşte, öğrencilerin ağzından inovatif projelerinin amaçları:
Ayakta Kalma:
IMG_3689_rsz
Doğa Tekneci ve Fatma Caner
“Yolculukların en büyük çilelerinden biri ayakta kalma problemidir. Otogarda, havaalanlarında, duraklarda ve hatta otobüslerde yer olmadığında veya yer bulsak da bu defa valizimizi koyacak yer olmadığı için uzak bir noktaya koymak zorunda kaldığımızda sorun ediyoruz. Yaşadığımız bu soruna çözüm oluşturacak oturma aparatlı bir valiz modeli tasarlamak projemizin amacıdır.”

Kaya Tuzu Sayesinde Otomatik Sınıf Hijyeni:
IMG_3701_rsz

2015-11-30 10.45.04_rsz
Hamza Tanç
“Toz ve partiküllerden kaynaklanan, sınıftaki öğrencilerin gün boyu birlikte ve kapalı ortamda oksijen ve nem oranının giderek değişmesi insan sağlığını olumsuz etkilemektedir. Bu projenin amacı sınıf ortamını daha temiz ve hijyenik hale getirmektir.”

2015-12-04 11.41.32_rsz
Ödül töreni öncesinde Darüşşafakalı öğrenciler, meraklılara projelerini anlattı
IMG_3657_rsz
Darüşşafaka Ortaokulu Müdürü Ayşe Görey, ödül kazanan öğrenciler Doğa Tekneci, Fatma Caner ve Hamza Tanç’la birlikte…

“Sınırsız inovasyon, sınırsız potansiyel” temasıyla gerçekleştirilen Türkiye İnovasyon Haftasında, ödül töreninden hemen önce Kanadalı Astronot Chris Hadfield bir konuşma yaptı. “Hayal kurmak ve çok çalışmak” temalı bu konuşmayı, Darüşşafaka Lisesi Astronomi Kulübü öğrencileri de dinledi. Uluslararası Uzay İstasyonu’nda yaşadığı deneyimlerden bahseden Kanadalı astronot, imkânsızı başarmanın mümkün olduğunu vurguladı.

IMG_3590_rsz
Astronot Chris Hadfield

Türkiye İnovasyon Haftası hakkında merak ettiklerinize aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
https://www.turkiyeinovasyonhaftasi.com

Ada Dijital Ajans