TÜBİTAK’TA DARÜŞŞAFAKA RÜZGÂRI ESTİ

Geleceğin bilim adamlarını bulmak ve yetiştirmek adına birçok alanda proje yarışmaları düzenleyen TÜBİTAK, 2017 yılında 12 farklı dalda ve 12 ayrı bölge merkezinde bu yıl 48. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasını düzenledi. Öğrenciler Biyoloji, Coğrafya, Değerler Eğitimi, Fizik, Kimya, Kodlama, Matematik, Psikoloji, Sosyoloji, Tarih, Teknolojik Tasarım, Türk Dili ve Edebiyatı dallarında toplam 706 farklı proje ile bu yarışmaya katılım gerçekleştirdi.

Proje değerlendirmelerinde “özgünlük ve yaratıcılık, kullanılan bilimsel yöntem, katkı ve tutarlılık, uygulanabilirlik, kullanılabilirlik, sosyo-ekonomik fayda, kaynak taraması, hâkimiyet ve özümseme, sunumda netlik” ölçütleri dikkate alındı. Marmara Avrupa Bölge Sergisi 27-30 Mart 2017 tarihleri arasında İTÜ Ayazağa Yerleşkesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Sergiye Darüşşafaka Lisesinden 5 proje davet edildi.

Projenin dalıProjenin adıHazırlayan öğrencilerDanışman öğretmenDerece
BiyolojiBitkilerde uyartı iletiminin hayvanlardaki  sinirsel uyartı iletimi ile benzerliklerinin tepkisel bir bitki olan Mimosa pudica bitkisinde araştırılmasıTuğana Mihrace MECİT

Gonca Gül TOK

Ayşegül SEVİMAYAvrupa Bölge Birinciliği ve Ankara ‘da 8-12 Mayıs 2017 tarihleri arasında yapılacak Türkiye finallerine  katılım hakkı
Değerler EğitimiDeğerlerin yeniden değerlendirilmesiYakuphan Emre KENDİR

Emine Nur KIZILDAĞ

Şenay CEBECİAvrupa Bölge İkinciliği
Türk Dili ve EdebiyatıDile KolayDefne HADİŞÖzkan KIRANBAĞLIAvrupa Bölge Üçüncülüğü
SosyolojiYatılı Eğitim-Öğretimin Öğrenci Gelişimine Katkısı/Darüşşafaka ÖrneğiElif Beyza UZUN

Betül Sena ÇAYLI

Oya Lebibe ALEMDARAvrupa Bölge Üçüncülüğü
Tarih1.Sınıf Öğrencilerine Yaz Tatilinde TarihRıza Can ÜNLÜSOYFunda ALASLANAvrupa Bölge Sergisi’ne davet

Tüm öğrencilerimizi ve onlara rehberlik eden danışman öğretmenlerimizi kutluyor, Biyoloji dalında Avrupa Bölge Birincisi olarak Türkiye finallerine katılacak olan Tuğana Mihrace MECİT ve Gonca Gül TOK’a başarılar diliyoruz.

Sergiden Kareler

Ada Dijital Ajans