Temiz Eller Temiz Gelecek” Projesine TÜBİTAK’tan Üçüncülük Ödülü

Bilimsel araştırmalara merak ve ilgiyi artırmak amacıyla Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumunun (TÜBİTAK) düzenlendiği 11. Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’nın bölge sergisi 17-20 Nisan tarihleri arasında düzenlendi. Darüşşafaka Ortaokulundan “Temiz Eller Temiz Gelecek”  isimli proje bölge sergisine katılmaya hak kazandı. Öğrencileri erken yaşlarda keşfedip var olan yeteneklerine katkı sağlamak amacıyla TÜBİTAK tarafından biyoloji, fizik, kimya ve matematik alanlarında olmak üzere ülke genelinde ortaokul düzeyinde 5, 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerine yönelik olarak yapılan yarışmaya binlerce öğrenci katıldı.

Proje değerlendirmelerinde “özgünlük ve yaratıcılık, kullanılan bilimsel yöntem, katkı ve tutarlılık, uygulanabilirlik, kullanılabilirlik, sosyo-ekonomik fayda, kaynak taraması, hâkimiyet ve özümseme, sunumda netlik” ölçütleri dikkate alındı.

Darüşşafakalı öğrencilerin hazırladıkları mekanizmayla yürüyen merdivenlerdeki tutma bantlarında oluşan mikroorganizmaların hastalık yapıcı etkisinin azaltılarak sağlıklı yaşam alanları oluşturulması amaçlanıyor.

17-20 Nisan 2017 tarihlerinde Marmara Avrupa Bölge Sergisi İTÜ Ayazağa Yerleşkesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumunun (TÜBİTAK)düzenlendiği 11. Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Marmara Bölgesi proje sergisinde Darüşşafaka ortaokulu 7.sınıf öğrencileri Barış Can AKYILDIZ ve Furkan ÖZGEN, öğretmenleri Gürsoy MANTAŞ rehberliğinde hazırladığı “Temiz Eller Temiz Gelecek” projesi ile üçüncülük ödülü kazanmıştır.

Tubitak

Tubitak

Tubitak

Ada Dijital Ajans