“SULTANS OF TÜRKİYE” ABD’DEN ZAFERLE DÖNDÜ

Darüşşafaka Robot Kulübü bünyesinde kurulan ve uluslararası yarışmalarda Türkiye’yi temsil eden “Sultans of Türkiye” ABD’den zaferle döndü. Darüşşafakalı 19 gençten oluşan “Sultans of Türkiye” NASA’nın ana sponsorluğunda bu yıl 26’ncı kez düzenlenen FIRST Robot Yarışması’nda turnuvanın birincilik ödülü olan Chairman’s Award’ı alarak Dünya Şampiyonası’na katılmaya hak kazandı.

Tüm dünyadan 14-18 yaş arası öğrencilerin özgüven, yaratıcılık, liderlik, girişimcilik, takım çalışması ve mühendislik yeteneklerini geliştirmeyi amaçlayan Uluslararası Robot Yarışması için gençler bu yıl ABD’nin değişik eyaletlerinde buluştu. Yarışmaya bu yıl 26 ülkeden 3 bin 336 takım ile 80 binden fazla öğrenci katıldı. Darüşşafaka Lisesi Robot Takımı, ABD’nin San Francisco kentinde 16-19 Mart 2017 tarihleri arasında düzenlenen ve 41 takımın yarıştığı turnuvaya katıldı. Geçtiğimiz yıllarda da FRC’de Türkiye’yi temsil eden Sultans of Türkiye, “steamworks” temalı yarışmada, altı haftada hazırladıkları robotlarıyla yarışarak birincilik ödülü olan Chairman’s Award’ın sahibi oldu. Turnuvanın en prestijli ödülü olan Chairman’s Award’ı kazanan ekip, FRC Dünya Şampiyonası’na katılma hakkı elde etti. Darüşşafakalı genç yetenekler, 19 -22 Nisan 2017 tarihleri arasında Houston’da yapılacak olan Dünya Şampiyonası’nda ABD’deki bölge şampiyonları ve diğer ülkelerden gelen başarılı ekiplerle yarışacak.

ABD’den dönen “Sultans of Türkiye” ekibini havaalanında Darüşşafaka öğrencileri ve öğretmenleri karşıladı. Yarışmada kazandıkları ödülden gurur duyduklarını belirten öğrenciler, finalde de iddialı olduklarını söylediler.

FRC (First Robotics Competition) nedir?
FRC (First Robotics Competition), FIRST (Foundation For Inspiration and Recognition of Science and Technology) bünyesinde doğmuş, gençler için oluşturulmuş uluslararası bir robot yarışmasıdır. Bu yarışmada rekabet ortamı oluşturmaktansa öğrencilerin birbirlerine yardım ederek robotlarını geliştirmeleri hedeflenir. FRC’de her sene farklı bir görev seçiliyor ve takımlardan bu göreve uygun robot tasarlamaları bekleniyor. Her yıl ocak ayının ilk haftasında düzenlenen Kickoff gününde yarışmanın konusu NASA TV’de açıklanır. Kickoff günüyle Stop Build Day arasındaki 6 haftalık Build Season adı verilen süreçte her takım robotlarını inşa eder. Stop Build Day’de takımlar robotlarının inşasını bitirmiş ve robotlarını yarışma yeri olan ABD’ye kargolamış olmalıdır.

Darüşşafaka Robot Kulübü’nün FRC’deki Başarıları:
Seattle 2009 – “Judges Award”

Chicago 2010 – “Imagery Award”

Seattle 2011 – “Team Spirit Award”

Chicago 2013 – 10 maçta 6 galibiyet, ilk yedek finalist

Chicago 2014 – “EKOCYCLE™ Cube® 3D Printer Award”

Orlando 2015 – Engineering Inspiration Award ve Dünya finallerine katılım

Türkiye 2015 – Offseason Chairman’s Award

Türkiye 2016 – Offseason Chairman’s Award

San Francisco 2017 – Chairman’s Award ve Dünya finallerine katılım

Ada Dijital Ajans