“Sultans of Turkey” FRC Dünya Şampiyonası’nda Türkiye’yi temsil etti

sult1
Yedi yıldır ABD’de düzenlenen FIRST Robotics Competition (FRC) adlı yarışmaya katılan Darüşşafaka Robot Kulübü “Sultans of Türkiye”, 22-25 Nisan 2015 tarihleri arasında FRC Dünya Şampiyonası’nda ülkemizi başarıyla temsil etti.
St. Louis’de gerçekleştirilen şampiyonaya 56 bölgesel turnuvadan başarıyla çıkan 156 takım katıldı. Daçkalılar, Dünya Şampiyonası’nda 10 maçta 6 galibiyet alarak büyük bir başarı gösterdi ve şimdiye kadar FRC’de bir Türk takımı tarafından elde edilen en yüksek başarıya ulaştı.
sult2
Bu yıl Dünya Şampiyonası’nda yarışan tek Türk takımı olan “Sultans of Turkey”, FRC’ye katılmaya başladığından beri ilk kez Dünya Şampiyonası’nda oynayarak Türkiye’yi ve Darüşşafaka’yı gururla temsil etti.
11-14 Mart 2015 tarihlerinde ABD’nin Orlando şehrinde düzenlenen bölgesel turnuvada “Recycle Rush” temalı robotuyla yarışan Darüşşafaka FRC Takımı, 10 maçta 8 galibiyet alarak tarihinde ilk defa Dünya Şampiyonası’nda yarışmaya hak kazanmış ve ayrıca NASA’nın sponsor olduğu “Regional Engineering Inspiration Award” ödülüne layık görülmüştü. Detaylı bilgi için tıklayınız:
sult3

http://www.darussafaka.org/haberler/2015/darussafaka-robot-kulubu-frc-dunya-sampiyonasinda

Darüşşafaka Lisesinden “FRC Robot Yarışması”na katılan öğrencilerimiz; Sinem Kayan (9A), Asil Can Dönmez (9A), Ecem Kaval (9A), Barış Demirci (9A), Elif Çağla Karanfil (9A), Buğra Uca (9A), Veysel Kazancı (9B), Güney Kılıç (9B), Zeynep Tuna (9B), Ahmet Turhan Ay (9C), Emine Şevval Aygül (9C), Mertcan Gür (9C), Berk Durgut (10A), Ahmet Cüce (11B).
Yarışma boyunca öğrencilerimize danışmanlık yapan kulüp öğretmenlerimiz ise; Gürsoy Mantaş, Metin Korkmaz, Mete Karaca’dır.
sult4
Bu yıl ikinci defa Siemens sponsorluğuyla hayata geçirilen robotun yapım sürecinde Siemens mühendisleri de takım üyelerimize destek verdi. Yedi yıl önce Darüşşafaka’da bir robot kulübünün kurulmasına vesile olan ve o yıldan beri desteğini sürdüren, merhum Fikret Yüksel (DŞ’41) tarafından ABD’de kurulmuş bir vakıf olan Fikret Yüksel Foundation da öğrencilerin ulaşım ve konaklama giderlerini karşılayarak kulüpten bu yıl da desteğini esirgemedi. Robot Kulübü’ne destek veren Siemens mühendisleri; Özgür Aslan (Siemens Mühendislik Takım Lideri), Engin Bulanık ( Siemens Elektronik-Yazılım Mühendisi),Tolga Kaya (Mekanik), Eren Ulusoy (Ar-Ge – Elektronik).
Kulübün web adresleri ve sosyal medya hesapları:
dackarobot.wix.com/dackarobot
www.sultansofturkey.com
Twitter: DackaRobot
Instagram: DackaRobot
Youtube: RobotDacka

Ada Dijital Ajans