Sultanlar Ödüllere Doymuyor

Darüşşafaka Robot Takımı, Sultans of Turkiye #2905 

FIRST Robotics Competition Nedir?

FIRST Robotics Competition (FRC) uluslararası lise seviyesindeki en büyük robotik yarışmasıdır. Her yıl, lise öğrencilerin takımlar ve mentorlar, Kick-Off denilen canlı yayında açıklanan oyun temasına ve robot kurallarına göre robot yapmaya çalışırlar ve robot yapmaları için 6 haftalık bir süreleri vardır. Yapılan robotlar en fazla 56 kilogram ağırlığında olabilir. Robotlar topları hedef yerlerine atmak, diskleri belirli hedeflere atmak, barlara asılmak ve robotları dengelemek gibi görevler tamamlarlar. Bunun yanı sıra “Robottan Daha Fazlası” mottosuyla öğrencileri sosyal sorumluluk projeleri geliştirmeye teşvik etmek ve STEM’i daha fazla kişiye ulaştırmaktır. Türkiye, FRC’nin en yaygın olduğu 3. ülke iken, 200’den fazla takım bölgesel yarışmalarda yarışarak Nisan ayında Amerika’da düzenlenen Şampiyonaya katılmaya hak kazanmaya çalışır.

Sultans of Turkiye Kimdir?

Darüşşafaka Lisesi Robot Takımı Sultans of Turkiye, Türkiye’deki ilk FRC takımı olarak 2009 yılından beri FIRST Robotics Competition’a katılıyor. Kuruldukları yıldan beri STEM’i yaymak ve sosyal sorumluluk üzerine gerçekleştirdikleri çalışmalarla ülkemizi uluslararası yarışmalarda da temsil ederek gururlandırmaya devam ediyorlar!

Sultans of Turkiye’nin 2022 Yılındaki Başarıları

2022 yılında İzmir Bölgesel Turnuvasında aldıkları prestijli ödüllerle şampiyonaya katılmıştı. 40’dan fazla ülkeden gelen yüzlerce takım arasından turnuvasının en önemli ödüllerinden olan Engineering Inspiration (Mühendislikte İlham) Ödülünü kazanarak, 2023 Dünya Şampiyonasına NASA’nın sponsorluğunda katılma hakkı kazanmışlardır.  Geçtiğimiz senenin takım kaptanı Nazlı Eren ise yüz binlerce öğrenci arasından sadece 10 kişinin almaya hak kazandığı, öğrencilerin olağanüstü etkisini ve başarısını kutlayan, Dean’s List Winner ödülünü alarak bunu başaran ilk ve tek Türk öğrenci olmuştur.

2023’te Kazanılan Başarılar

Sultans of Turkiye, 24-26 Mart 2023’te Volkswagen Arena’da düzenlenen Istanbul Bölgesel Turnuvasından Gracious Professionalism (Duyarlı Profesyonellik) ödülü ile döndü. Gracious Professionalism ödülü, hem oyun alanında hem de dışında birlikte çalışma gibi FIRST Temel Değerlerinin olağanüstü gösterisini kutlar. Okulumuz 2018 mezunu ve robot takımı mentorumuz Mertcan Gür ise Woodie Flowers Finalist Award alarak en iyi mentor seçildi. 

31 Mart / 1-2 Nisan 2023 tarihleri arasında düzenlenen Haliç Bölgesel Turnuvasında ise göğüs kabartmaya devam ettiler. Yarışmanın en prestijli ödülü olan FIRST Impact Ödülünü kazanarak bu senenin şampiyonasına ikinci bileti aldılar. FIRST Impact Award (eski adıyla Chairman’s Award), FIRST’deki en prestijli ödüldür. Diğer takımların rol model alması için en iyi temsil eden ve FIRST’ün misyonunu en iyi şekilde somutlaştıran takımı onurlandırır. FIRST Robotics Competition’ın merkezi odağını, kültürü bilim ve teknolojiye daha fazla saygı ve onur uyandıracak şekilde dönüştürme ve aynı zamanda günümüz gençliğini daha fazla bilim ve teknoloji lideri olmaya teşvik etme nihai hedefi üzerinde tutmak için oluşturulmuştur. 

Sultans of Turkiye, başlattığı dijital dönüşüm hareketiyle liseli bir robot takımının çıkardığı ilk NFT koleksiyonu, token ve metaverse projelerini ortaya çıkarmıştı. STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics)’i yaymak adına yaptıkları çalışmaları Türkiye’nin 53 şehri ve Dünya’nın 34 ülkesinde yürüterek bugüne kadar 60 milyon insana ulaşarak etkiyi yaratmıştır.

Sultanlar, 19 – 23 Nisan 2023 tarihlerinde Houston’da düzenlenecek olan Dünya Şampiyonası için çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Bugüne kadar ulusal ve uluslararası yarışmalarda otuzdan fazla ödül alarak Türkiye’nin gururu olmaya devam ediyorlar. 

Ada Dijital Ajans