Su Kâşifi Programı’nda Okulumuz, Türkiye Birincisi Oldu

sukIMG_4875
Nihal Güneş ve Azize Şen öğretmenlerimiz rehberliğinde Fen Bölümü ve Projeler Birimi işbirliğinde, 7.sınıf öğrencilerimizle yürütülen 4 ilden, 100’e yakın okulun katıldığı “Su Kâşifi-Water Explorer Programı“ nda okulumuz, gerçekleştirdiği çalışmalarla Türkiye 1.si oldu.
su-kan
7.sınıf öğrencilerimizden oluşan “DaçKâşif” isimli grubumuz, çalışmalarıyla okulumuzu önce Su Festivali düzenleme hakkı kazanan ilk 12 okul arasına, sonra da ilk 5 okul arasına yerleştirdi. 5 okulun katıldığı ve 15 Haziran 2015 Pazartesi gerçekleşen finalde ise okulumuz Türkiye birincisi oldu ve programın yürütüldüğü 11 ülke arasında yapılacak dünya finalinde Türkiye’yi temsil etme hakkı kazandı.

ø;

Program kapsamında okulumuz 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde “Su Festivali”ne ev sahipliği yaptı. 60’dan fazla ortaokul ve liseli öğrencimizin görev aldığı festivalde hazırlanan programla suyun önemi ve su kaynaklarının tasarruflu kullanımı konularında bir dizi etkinlik gerçekleşti.
5.sınıf öğrencilerimize Samsung akıllı sınıfta kahoot üzerinden uygulamalar, su ile ilgili sessiz sinema ve plânetaryumda su ile ilgili film gösterimi gerçekleştirildi.
Kardeş okulumuz Hatemoğlu Ortaokulu’ndan gelen 27 öğrenci ile 7.sınıf öğrencilerimize yönelik hazırlanan programda ise deneyden sunumlara, sanatsal etkinliklere, yarışmalara kadar pek çok farklı etkinlik yer alıyordu.
Festivale Mikado Danışmanlık’tan Şadan Ertekin ve HSBC’den 2 temsilci izleyici olarak katıldılar.

sukIMG_4849
Su Kâşifi Programı Hakkında

Su Kâşifi Programı, dünya genelinde binlerce öğrencinin, okullarında ve yaşadıkları toplumda su sorunları üzerine ortak eylemde bulunmalarına izin veren eğlenceli, ilham verici, eğitici web tabanlı bir programdır.
Dünyamızın karşı karşıya olduğu en önemli küresel sorunlardan biri, temiz su kaynaklarının azalıyor olmasıdır. Bu soruna kayıtsız kalmamak ve 8-14 yaş grubu öğrencilerin daha fazla su bilincine sahip bir dünya için öncü olmalarını desteklemek amacıyla, eğlenceli, heyecanlı aktivitelerle dolu Su Kâşifi Programı’nı oluşturmak üzere 11 ülkeden farklı kurumlar, İngiltere merkezli uluslararası bir sivil toplum kuruluşu olan Global Action Plan UK (GAP UK) öncülüğünde ve HSBC Su Programı desteğiyle bir araya geldiler.
Uygulayıcı kurum, uygulama alanı ve uygulama süresi programın Türkiye’deki yürütücüsü, Mikado Sürdürülebilir Kalkınma Danışmanlığı’dır.
Su Kâşifi Programı’nın hedefi, 8-14 yaş grubu öğrencilere su bilinci kazandırmaktır. Her okul, sahip olduğu sanal su rezervini korumak için bir dizi aktivite ve grup çalışması gerçekleştirmektedir. Program, suyu esas alan dört görev alanını (Saklı Su, Değerli Su, Dünyamızın Suyu, Temiz Su) kapsamaktadır. Her bir görev alanı, öğrencilerin tamamlaması gereken 5 etkinlik serisinden oluşmaktadır. Programda yer alan her okulun, kendi bölgesinin ve ülkenin su sorunlarını dikkate alarak önemli bulduğu görev alanlarından en az bir tanesini belirlemesi ve ilgili etkinlikleri gerçekleştirmesi gerekmektedir.

Ada Dijital Ajans