Su Kaşifi Grubu 5.sınıf Öğrencileri ile Dünya Su Günü’nü Kutladık

Uluslararası bir program olan “Su Kaşifi (Water Explorer) Programı” su kaşifi

2014-2015 eğitim-öğretim yılında 7. sınıf seviyesindeki 18 öğrencimiz ile okulumuzun Fen Bölümü ve Projeler Biriminin işbirliğinde hayata geçti. Program, Şubat 2015 itibariyle Fen öğretmenlerimizden Nihal Güneş ve Azize Şen’in rehberliğinde uygulanmaya başladı. Program, suyu esas alan dört görev alanını (Saklı Su, Değerli Su, Dünyamızın Suyu, Temiz Su) kapsamaktadır.
Program, öğrencilerin suyla ilgili bilgilerini geliştirmenin yanı sıra öğrencilerimize çevreye karşı sorumlu davranış geliştirme, vatandaşlık bilinci kazanma ve sorumluluk üstlenme imkânı da sunmaktadır. Öğrencilerimiz su ile ilgili programın içeriklerini uygularken bir yandan da bilgi teknolojilerini etkin bir şekilde kullanmaktadır ayrıca bu programla öğrencilerimizin proje yönetimi ve ekip olarak çalışma becerilerinin gelişmesine katkı sağlamaktadır.
20150323_152159

Su Kaşifi Öğrenci Çalışma Grubu, 22 Mart’ın Dünya Su Günü olması sebebiyle 5. sınıf öğrencileri ile bir çalıştay gerçekleştirdiler. Çalıştayda giderek büyüyen temiz su sorununa dikkat çekmek ve içilebilir su kaynaklarının korunması ve çoğaltılması konusunda somut adımlar atılmasını sağlamak için etkinlikler uyguladılar.
20150323_152241
Türkiye’de HSBC tarafından desteklenen, İngiltere GAP (Global Action Plan) liderliğinde 11 ülkede (İspanya, İngiltere, İrlanda, Fransa, Almanya, İspanya, İtalya, İsviçre, Polonya, Bermuda Güney Afrika, Türkiye) yürütülen Su Kaşifi (Water Explorer) Programı, okullarda 8-14 yaş grubu öğrencilerin su bilincini artırmaya yönelik geliştirilmiş; öğrenci odaklı, eğlenceli ve öğretici aktivitelerle dolu web tabanlı bir programdır. Program Türkiye’de Mikado Sürdürülebilir Kalkınma Danışmanlığı desteğiyle İstanbul, Ankara, İzmir ve Samsun’daki okullarda uygulanmaktadır.
20150323_152635

Ada Dijital Ajans