Stanford Üniversitesi akademisyenlerinden yazılım atölyesi

standford universitesi2
Stanford Üniversitesi’nde görev yapan bir grup yazılım uzmanı, 16-26 Haziran 2014 tarihleri arasında Darüşşafakalı öğrencilere özel 11 günlük yazılım atölyesi düzenledi. Yirmi üç yıldır Silikon Vadisi’nde yaşayan Darüşşafaka mezunu elektrik-elektronik mühendisi Asena Gencel McKeown ve eşi yazılım profesörü Nick McKeown’un koordinatörlüğünde düzenlenen yazılım atölyesine Türkiye’den 15, yurt dışından 7 öğrencinin katıldı.
standford universitesi1
Öğrencilerini teknoloji çağına en iyi şekilde hazırlamayı hedefleyen Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilen yazılım kampı, 11 gün sürdü. Gelişmiş ülkelerde temel eğitimin bir parçası haline gelen ve ilkokuldan itibaren müfredata eklenen kod yazmanın öneminin Türkiye’de anlaşılması için başlatılan proje kapsamında eğitime katılan çocuklar, yabancı dil kadar önem taşıyan bu beceriyi elde etti.
Darüşşafaka’dan Silikon Vadisi’ne bir başarı öyküsü

asena-nick-mckeown (1)
Asena Gencel McKeown ve eşi yazılım profesörü Nick McKeown…

Projenin koordinatörlüğünü, Stanford’da yazılım profesörü olan eşi Nick McKeown ile birlikte üstlenen Darüşşafaka mezunu Asena Gencel McKeown, konuyla ilgili şunları söyledi: “İlkokul 4’üncü sınıfta elimdeki Sümerbank valiziyle ürkerek girdiğim kapıdan Lise 2’de Pearson Kolej sınavını kazanarak çıktım. Darüşşafaka uçak biletimi aldı, cebime harçlığı bile koyup beni Kanada’ya gönderdi. İyi eğitim temelim sayesinde 2 yıl sonra kendimi Lafayette Kolej’de elektronik elektronik mühendisliği, sonra da ABD’de Stanford’da elektronik masteri yaparken buldum. Uzun süre Cisco Systems’de mühendis ve yönetici olarak çalıştım. Şimdi eşim Nick McKeown, kızlarım Jessica, Zoe ve Olivie Meryem McKeown’la Silicon Vadisi’nde yaşıyoruz. Bugün artık benim de Darüşşafaka için bir şeyler yapma zamanım geldi. Düzenlediğimiz program ile bugünün ve geleceğin Darüşşafaka öğrencilerine olan borcumuzu ödüyoruz. Onların ellerinden tutmak hepimizin görevi.”

Teknoloji toplumuna hazır gençler yetiştirmek
Sinan Bilgenoğlu
Standford Üniversitesi yazılım profesörlerinin eğitmenliğinde gerçekleştirilecek olan projeyle ilgili çok heyecanlı olduklarını ifade eden Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Talha Çamaş, “Tarihi boyunca daima Türkiye’nin en saygın eğitim kurumları arasında yer alan Darüşşafaka, içinde bulunduğu dönemin ihtiyaçlarına göre eğitim içeriğini değiştiren bir okul olmayı başarmıştır. Öğretmen başına ortalama 7 öğrenci ve her altı öğrenciye bir bilgisayar düşen, her dersliğinde projektör, perde ve ses sistemleri bulunan Darüşşafaka’da çocukların ezberden uzak, yaşayarak öğrenmeleri için fizik, kimya, bilgisayar gibi dersler laboratuvar ortamında yapılmaktadır. Eğitim dili 1955’ten bu yana İngilizce olan Darüşşafaka öğrencileri Stanford Üniversitesi profesörlerinin vereceği dersleri rahatlıkla izleyebilecek seviyededir. Öğrencilerimizin yaşam boyu öğrenen, araştıran, sorgulayan, çağdaş, özgüvenli ve topluma karşı sorumlu bireyler olarak yetişmeleri, teknoloji toplumuna en iyi şekilde hazır olmaları için bu projeye tam destek veriyoruz” diye konu

Ada Dijital Ajans