“Sakarya’dan Cumhuriyet’e Üç Adım Kısa Film Yarışması”nın ödül töreni yapıldı

Darüşşafaka Eğitim Kurumları tarafından düzenlenen “Sakarya’dan Cumhuriyet’e Üç Adım Kısa Film Yarışması”nın ödülleri, 8 Kasım’da, Cemiyet merkezinde geçekleştirilen törenle sahiplerini buldu.

Darüşşafaka Kültürü ve Tarihi Komisyonu Üyesi Beşir Özmen, Darüşşafaka Eğitim Kurumları Genel Müdürü Ebru Arpacı, Okul Müdürleri, Müdür Yardımcıları, öğretmenler, öğrenciler ve yarışmaya katılan okulların danışman öğretmenleri ile öğrencilerinin hazır bulunduğu tören; Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve yol arkadaşları anısına bir dakikalık saygı duruşu ve ardından okunan İstiklal Marşı’yla başladı.

Darüşşafaka Kültürü ve Tarihi Komisyonu Üyesi Beşir Özmen

Törenin açılış konuşmasını yapan Beşir Özmen, yarışmaya katılan tüm öğrencilere, öğretmenlerine, ailelerine ve okullarına teşekkür ederek, “1921’de Sakarya Meydan Muharebesi, 1922’de Büyük Taarruz’un, 29 Ekim 1923’te Cumhuriyetimizin ilanıyla taçlanan yolda önemli kilometre taşları olduğunu düşünüyorum. Art arda üç yılda üç yıldızın 100. yıl dönümlerini kutluyoruz. Darüşşafaka bu önemli yıl dönümlerini ‘Sakarya’dan Cumhuriyete Üç Adım’ başlığı altında üç yarışma ile kutluyor ve anıyor.  5 Kasım 2021 tarihinde ‘Mektup Yazma Yarışması’nın ödül töreni yapıldı. Bugün ‘Kısa Film Yarışması’nın ödül törenini yapıyoruz. 2023 yılında da ‘Marş/Beste Yarışması’nın ödül töreninde bir araya gelmeyi diliyorum. 2023 yılında Cumhuriyetimizin 100. yılıyla birlikte Darüşşafaka Cemiyeti’nin 160., Okulumuzun 150. kuruluş yıl dönümlerini birlikte kutlayacağız.” dedi ve Kurtuluş Savaşı, ardından kurulan Cumhuriyet ile Darüşşafaka arasındaki güçlü bağlarla ilgili kısa bilgi verdi.

Özmen’in konuşmasından sonra yarışmada derece alan kısa film ve yapımcılarına ödülleri, Ebru Arpacı ve Beşir Özmen tarafından takdim edildi.

“İlhaktan Egemenliğe” adlı kısa filmleriyle yarışmada ikinci olan Özel Başak Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri.

“Sakarya’dan Cumhuriyet’e Üç Adım Kısa Film Yarışması”nda “Cumhuriyet’in Kahramanları” adlı kısa filmle Özel Çağdaş Okulları Fen ve Anadolu Lisesi birinci, “İlhaktan Egemenliğe” adlı kısa filmle Özel Başak Anadolu Lisesi ikinci, “Türk Milleti Sakarya Yolunda” adlı kısa filmle Kepez Şehit Celal Özcan Anadolu Lisesi üçüncü, “Senin Yerine” adlı kısa filmle de Buca 85. Yıl Anadolu Lisesi dördüncü oldu.

“Senin Yerine” adlı kısa filmleriyle yarışmada dördüncü olan Buca 85. Yıl Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri.

Darüşşafaka Lisesi birincilik ödülünü ise “Karanlıktaki Umut: Bir Devrin Yeniden Yazılışı” adlı film kazandı ve öğrencilere ödülleri, Darüşşafaka Lisesi Müdürü Nilüfer Kavaklı tarafından verildi.

Darüşşafaka Lisesi birincilik ödülü, “Karanlıktaki Umut: Bir Devrin Yeniden Yazılışı” adlı kısa filme verildi.

Ada Dijital Ajans