Robot Takımımız “Sultan’s Of Turkey” Amerika Yolunda

FRC (First Robotics Competition) FIRST (Foundation For Inspiration and Recognition of Science and Technology) bünyesinde doğmuş, gençler için oluşturulmuş uluslararası bir robot yarışmasıdır. Dünya çapında düzenlenen bu yarışma gençlerin yaratıcılıklarını ve mühendislik becerilerini geliştirmeleri adına düzenlenmektedir. Yarışma, lise düzeyindeki öğrencilerden oluşmuş takımlar arasında gerçekleşmektedir. FRC’de her sene farklı bir görev seçilir ve takımlardan bu göreve uygun robot tasarlamaları beklenir. Seçilen görev ocak ayının ilk cumartesi günü “NASA TV” de yayınlanır. Robot tasarımı için 6 hafta süre verilir ve bu sürenin sonunda her takım, robotlarını özel bir paketleme yöntemi ile yarışma yerine gönderir.
rbCIHN3637
Altı yıldır ABD’nin Chicago kentinde düzenlenen FRC Robot Yarışması’na katılan Darüşşafaka Robot Kulübü bu yıl “Sultans of Türkiye” takımı olarak, 3-5 Nisan 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan yarışma için 6 haftada tamamladığı “Aerial Assist” temalı robotunu 18 Şubat 2014’te ABD’ye gönderdi.
rbCIHN3945
10 öğrencimizin ve öğretmenleri Gürsoy Mantaş ile Metin Korkmaz’ın görev aldığı “Sultans of Türkiye” takımı, yarışmada Darüşşafaka’yı ve ülkemizi en iyi şekilde temsil etmek için mücadele verecek. Bu yıl ilk defa Siemens sponsorluğuyla hayata geçirilen robotun yapım sürecinde Siemens mühendislerinden Özgür Aslan ve Mustafa Aldemir de takım üyelerine destek verdi.
Bu seneki robot görevi “Aerial Assist”, basketbol ve voleybolun özelliklerini içeren, pilates topuyla oynanan ve robotlar arası pas vererek skor elde etmeye dayalı bir takım yarışmasından oluşuyor.
rbrobot (1)
Darüşşafaka Robot Takımı, FRC’de 2009, 2010 ve 2011 yıllarında sırasıyla Jüri Özel, Imagery ve Takım Ruhu ödüllerini aldı. 2013 yılında ise, 10 maçta 6 galibiyet alan takım, yedek finalist olarak Türk takımlarının içerisinde en yüksek başarıyı sağladı ve ülkemizi başarıyla temsil etti.
Takım Koçları:
Gürsoy MANTAŞ (Fen ve Teknoloji Öğretmeni)
Metin KORKMAZ (FizikÖğretmeni)
rbCIHN3669
Siemens Mühendisleri :
Özgür ASLAN(MEKANİK-TASARIM)
Mustafa ALDEMİR (ELEKTRONİK-PROGRAMLAMA)

Öğrenci grubu
Mekanik-Tasarım Bölümü
Ömercan AKYAZICI, Selman DÜZENLİ, Fatih DEMİRCİ, Berk DURGUT
Elektronik
Tuğçe UYSAL, Ece ÖKMEN, Yakuphan KENDİR, Alper ÖKSÜZ
Programlama
Ahmet CÜCE, Oğuzhan ZAİM

“Bu robotta A’dan Z’ye emek var”
Takım olarak disiplini elden bırakmadan yoğun bir 6 hafta geçirdiklerini ve robotu zaman planına uygun olarak görevleri en iyi şekilde gerçekleştirecek şekilde tamamladıklarını ifade eden Gürsoy Mantaş, “Bu robotta A’dan Z’ye emek var.” diyor. Çalışma sürecinde iş birliğinin önemi ve görev bilincini akıllarından çıkarmayarak başarılı bir takım çalışmasının mutluluğunu yaşadıklarını belirten Mantaş, “Öğrencilerimizin gözlerindeki o ışık; robot tasarımından, programlanmasına kadar özgün ve başarılı bir çalışma dönemi geçirmemizi sağladı.” yorumunu yapıyor.
Siemens ile sponsorluk sürecinin takıma güç kattığını ve yarışmada ülkemizi en iyi şekilde temsil edeceklerine inandığını belirten Mantaş, Darüşşafaka Robot Kulübü olarak bu yılki robotun hazırlanmasında emeği geçen ve desteğini esirgemeyen Darüşşafaka Cemiyeti ve Darüşşafaka Eğitim Kurumları Yöneticilerine, Okul Müdürümüz Nevzat Kulaberoğlu’na Fen Bilimleri Bölüm Başkanı Aynur Karabulut’a, Darüşşafaka Yüksek Danışma Kurulu Üyesi ve Siemens Sanayi ve Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Gelis’e, Siemens’ten Taner Okayı, Özgür Aslan, Mustafa Aldemir ve Başak Mireli’ye teşekkür ettiklerini belirtti.
Takım üyelerinden Tuğçe Uysal ise yarışmayla ilgili duygularını şu sözlerle ifade ediyor: “Yaşamadan anlaşılamayacak anlar vardır, işte FRC sırasında geçirdiğim her saniye benim için böyleydi. FRC’yi tam olarak kelimelere sığdıramam, kimse sığdıramaz çünkü bu yarışma hem her dakikasında eğlendiğimiz hem de bize bir şeyler katan bir yarışma. Aynı zamanda bu yarışmada rekabet yok, herkes birbiriyle çok yakın, yardıma ihtiyacınız olduğunda herkes size ihtiyacınız olan şeyi sağlamaya çalışıyor. “FIRST ruhu”nu herkesin tatması gerekir. En büyük ilgi alanım robotlar, ileride mühendis olmak istiyorum. Mühendis olma fikrini bu yarışmayla sevdim. Mekanizmayı görmek, tartışmak, hangisinin en iyisi olduğuna karar vermek ve bunları diğer insanlarla paylaşmak hoşuma gidiyor. Çocukluğumdan beri bir elektronik dükkânında yaz tatilimin bir bölümünü geçiriyordum fakat yaptığım işe bu kadar ilgili değildim. Robot Kulübü’ne geldiğimde ise her şeyin anlamını kavradım; profiller, devreler, programlar… Bir düşünsenize kim, cansız bir demir yığınına can vererek bir şeyler başarmak istemez ki?”
Önümüzdeki süreçte takımımıza başarılar diliyoruz.

Ada Dijital Ajans