Öğrencimiz Büşra Kevran Genç Bir Yazar Olarak Iowa Yolcusu

EMİNE BÜŞRA KEVRAN

MURADİYE KAYA

Büşra Kervan                         Muradiye Kaya

10.sınıf öğrencimiz Büşra Kevran, 18 Temmuz – 1 Ağustos 2015 tarihleri arasında Iowa Üniversitesinde gerçekleşecek “International Writing Program for Young Writers (Genç Yazarlar için Uluslararası Yazma Programı)” ına Türkiye’den kabul edilen 5 öğrenciden biri oldu. 11.sınıf öğrencimiz Muradiye Kaya ise aynı programda yedek listede yer alıyor.

ABD İstanbul Konsolosluğu Kültür Bölümü tarafından başvuruların alındığı ve kabul edilen öğrencilerin tüm masraflarının karşılandığı programa; 17-20 yaş arası, roman, hikâye, deneme, şiir gibi edebiyat alanlarında yetenekli; Türkçesi ve İngilizcesi iyi olan adaylar kabul ediliyor. Detaylı başvuru evraklarının hazırladığı programda adaylar, Türkiye’deki ve Amerika’daki program sorumluları tarafından elenerek seçiliyor.

Amerika’daki prestijli programlarından biri olan “International Writing Program for Young Writers” ın yetişkinler için sekizincisi düzenleniyor. Ortadoğu, Kuzey Afrika, Rusya ve Amerikadaki yazarlara açık olan yetişkin programına, önceki yıllarda Türkiye’den Orhan Pamuk, Buket Uzuner gibi yazarlarımız katılmıştı. “Sınırlar arasında: Barış ve Yazma Deneyimi” teması çerçevesinde gerçekleşecek program, 17-20 yaş arasındaki gençler için ilk defa düzenleniyor.
Programın 2008’den beri gerçekleşen ve 16-19 yaş arasındaki genç yazarları buluşturan ilk bölümü 21 Haziran-5 Temmuz 2015 tarihleri arasında Rus ve Arap ülkelerinden gelen genç yazarlarla gerçekleşecek. 18 Temmuz-1 Ağustos 2015 tarihleri arasında gerçekleşecek ikinci bölümünde ise 17-20 yaş arasındaki Ermenistan ve Türkiye’den gelen genç yazarlar bir araya gelecek.

Program hakkında ayrıntılı bilgi http://iwp.uiowa.edu/programs/between-the-lines adresinden alınabilir.

Ada Dijital Ajans