ÖĞRENCİLERİMİZ “ROMAN KAHRAMANLARI İSTANBUL EDEBİYAT FESTİVALİ”NDEYDİ

11- 12 Mayıs 2017 tarihlerinde Kültür ve Turizm Bakanlığı, Maltepe Üniversitesi, Marmara Koleji ve Roman Kahramanları dergisinin ortaklaşa düzenlediği “Roman Kahramanları İstanbul Edebiyat Festivali” Marmara Eğitim Köyü’nde gerçekleştirildi. Festivale 11. sınıf öğrencilerimizden İlayda Salkım, Emine Nur Kızıldağ, Şule Çetin,  Ayşenur Koşucu, M. Enes Kırma, Onur Tayranoğlu, Serhat Günyel, Ecem Çalık, Nurcan Macit, Melis Satıkboğa, Aylin Güçlü, Senem Birdal, Duygu Terzi, Remziye Çelebi, İrem İnanır, Cansel Günyaz; 10 sınıf öğrencilerimizden Defne Hadiş, Hilâl Çelebi, Rabia Topgaç, Nisanur Deniz, M. Fatih Ateş ve Ali Kara, Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenimiz Serpil Pazar rehberliğinde katıldı.

11 Mayıs Perşembe günü Oturum Başkanı Doğan Hızlan’ın konuşmasıyla başlayan Açılış Oturumu; Kültür Bakanı Nabi Avcı, İstanbul Marmara Eğitim Vakfı Başkanı, Maltepe Üniversitesi Kurucusu ve Mütevelli Heyeti Başkanı Hüseyin Şimşek, Maltepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şahin Karasar’ın açılış konuşmalarıyla devam etti.   Programın 1. Oturumu  “Kafka ve Kahramanları”, II. Oturumu “Tanpınar ve Kahramanları”, III. Oturumu “Romanda Kahraman Yaratmak” başlıklarıyla gerçekleştirildi. Öğrencilerimiz özellikle “Kafka ve Kahramanları” oturumuna çok etkin katıldılar ve yorumlarıyla oturum üyelerinin ve izleyicilerin takdirlerini kazandılar. Hepsi çok iyi bir okur olan ve çoğu aynı zamanda şiir, öykü, deneme yazan, bu türlerde ödül sahibi olan öğrencilerimiz, “Romanda Kahraman Yaratmak” oturumunda da “kahraman yaratmak” kavramını yaratıcı bir bakış açısıyla sorguladılar. Felsefe ve İnsan Hakları konusunda Türkiye’nin yaşayan efsanesi olan İoanna Kuçuradi ile tanışmak öğrencilerimizi inanılmaz heyecanlandırdı.

“Besteleriyle Roman Uyarlamaları” adlı müzik dinletisi eşliğinde yenen akşam yemeğinin ardından öğrencilerimiz ertesi günün merak ve heyecanıyla okula döndüler.

12 Mayıs Perşembe günü  “Liseliler Roman Kahramanlarıyla Buluşuyor” adlı çalıştaya öğrencilerimiz,  Prof. Dr. Gürkan Doğan,  Doç. Dr. Necdet Neydim, Adnan Tekşen ve Ercan Yılmaz kolaylaştırıcılığında katıldılar; gösterdikleri aktif, etkin ve yaratıcı katılımla kolaylaştırıcılardan övgüler alıp tavır ve davranışlarıyla da festivaldeki herkesin hayranlığını kazandılar.

Bizler, okulumuzu bu festivale davet eden Maltepe Üniversitesi Felsefe Bölüm Başkanı Prof. Dr. Sayın Betül Çotuksöken’e, konuksever ev sahibi Marmara Koleji yöneticilerine, festivalin her adımında bizimle olan Edebiyat Bölüm Başkanı Sayın Beyhan Destanoğlu’na çok teşekkür ediyor; gelecek festivallerde yeniden buluşmayı özlemle bekliyoruz.

 

RK

RK

RK

RK

RK

Ada Dijital Ajans