Model Uçak Salon Modelleri Türkiye Şampiyonası 2014 (1. Etap)

mdimages (2)
09 Mart 2014 tarihinde İSTANBUL BÜYÜKÇEKMECE GAZANFER BİLGE Kapalı Spor Salonunda Büyükçekmece Sportif Havacılık Kulübü işbirliğiyle İstanbul Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü adına yapılan ve Türk Hava Kurumun ile Hava Harp Okulunun hakem olarak bulunduğu SALON MODEL UÇAK TÜRKİYE ŞAMPİYONASI 1.ETAP yarışmasında okulumuz üç kupa kazanmıştır.

Yarışmada; Bireysel ve Darüşşafaka Model Uçak Kulübü, Şehremini Anadolu Lisesi, İstanbul Teknik Üniversitesi Model Uçak Takımı, Atlas Model Planör Kulübü, Sezin Okulu Model Uçak Kulübü, Pendik Model Uçak Kulübü, Pendik Belediyesi Havacılık Kulübü, Soarist gibi takımlarından oluşan toplam 45 sporcu yarıştı.

Balsa ağacından yapılan modeller; tek kanatlı ve tek motorlu, uçuş kabiliyetini sabit kaldırıcı yüzeylerle sağlamak üzere kabin gövdeli ve lastik motorludur. Kaplaması mylar, kondansatör kağıdı, pelur, japon kağıdı (Esaki,Japico) gibi malzemeler ile yapılıp elden bırakıldığında bir daha kontrol imkânı olmadan son yapılan ayarlarıyla en uzun süre havada kalması hedeflenir.

6. sınıf öğrencilerimizden Ferdi BOZDOĞAN, yarışmanın en zorlu kategorisi olan gençler kabin gövdeli modeller kategorisinde iki dakika üzeri uçuşlar ile ikinci olmuştur.

Okulumuzun Model Uçak Öğretmeni Yusuf ÖZTÜRK yetişkinler kabin gövdeli modeller kategorisinde 1. olmuştur. Ayrıca okulumuzun geçen seneki mezunlarından; İTÜ Uçak Mühendisliği öğrencisi olup model uçak kulübümüzün hâlen üyesi olan Tevfik Can BAŞSÜLLÜ yetişkinler kategorisinde 2. olmuştur.

md20140309_162939
KABİN GÖVDELİ MODEL UÇAKLAR (YETİŞKİNLER)
1 Yusuf ÖZTÜRK-DARÜŞŞAFAKA
2 T.Can BAŞSÜLLÜ-DARÜŞŞAFAKA
3 Şıhmehmet YILDIZ-İTÜ
md20140309_162755
KABİN GÖVDELİ MODEL UÇAKLAR (GENÇLER)
1 Ahmet E. Aslıyüce-ŞEHREMİNİ
2 Ferdi Bozdoğan- DARÜŞŞAFAKA
3 İmge Haliloğlu- ŞEHREMİNİ

Model Uçak Kulübümüz, 27 Nisanda Hava Harp Okulunda yapılacak olan TÜRKİYE ŞAMPİYONASI 2.ETAP yarışması için hazırlıklarına devam etmektedir.
Model Uçak Kulübümüzün çalışma sırasında çekilen videoda lastik motorlu kabin modellerinin nasıl uçtuklarını izleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=oqbjG4KInk0

Ada Dijital Ajans