Kitaplarla Dolu Bir Yerde Okur-yazarlık Üzerine

Darüşşafaka Kütüphanesi’nde Yekta Kopan ile 5. Kütüphane Sever Söyleşisi yapıldı.
kutIMG_3369

51. Kütüphane Haftası kapsamında Can Yayınları ve “Kütüphaneleri Seviyorum Girişimi” işbirliği ile düzenlenen “5. KütüphaneSever Söyleşi” 31 Mart 2015 Salı günü Darüşşafaka Kütüphanesi’nde gerçekleştirildi. Söyleşi, 2002 yılında Aşk Mutfağından Yalnızlık Tarifleri isimli kitabıyla Sait Faik Hikâye Armağanı’nı kazanan değerli yazar Yekta Kopan ile yapıldı. Birçok öykü kitabı yazan Yekta Kopan; televizyon programları hazırlayıp sunan, seslendirme ve yaratıcı yazma atölyeleri yapan ve gazetede köşe yazıları yazan çok yönlü bir entelektüel. Yekta Kopan’ın sesiyle bütünleşen unutulmaz kahramanlardan en bilinenleri Jim Carrey, Aslan Max ve Buz Devri’ndeki Sid karakteridir.

kutIMG_3356

Söyleşi, Darüşşafaka ruhuna sahip kütüphanemizde samimi ve sıcak bir havada geçti. Okur olmak üzerine düşüncelerini öğrencilerimizle paylaşan Yekta Kopan, onların yazar olmak ile ilgili sorularına da yanıtlar verdi. Yazarımız, yazma anlayışını “Dünyayı anlamak ve anlamlandırabildiğim kadarıyla anlatmak için yazıyorum ve yazarken kendimi temize çekiyorum” şeklinde ifade etti. Bir yazarın tüm kitaplarından aynı tadın alınamayabileceğini ve bu nedenle yazarın değil yazının samimiyetine inandığını belirtti.
kuIMG_3402

kutIMG_3427
Can Yayınları tarafından bağışlanan Yekta Kopan kitaplarını okuyarak söyleşiye katılan öğrencilerimiz söyleşi sonunda kitaplarını yazara imzalattılar. Okul Müdürümüz Nevzat Kulaberoğlu, yazara teşekkür plaketi verdi ve ardından toplu fotoğraf çekimi yapıldı. Hem yazar hem de öğrencilerimiz söyleşiden büyük keyif aldıklarını belirttiler.

kutIMG_3432

Ada Dijital Ajans