Kitapcan 3 yıldır Darüşşafaka’ya can veriyor

Darüşşafaka Lisesi 1970 mezunu bankacı Bülent Şenver’in kurucusu olduğu Herkese Kitap Vakfı iş birliğiyle hayata geçirilen “Kitapcan Velilerini Arıyor” kampanyası kapsamında bugüne kadar 636 Darüşşafakalı öğrenci “Kitapcan Kartı” sahibi oldu.
content_IMG_7769_rsz
Kitapcan projesi öğrencilere kitapçıya gitme, kendi kitabını seçme, kitaplığını oluşturma ve her şeyden önemlisi kitap okuma alışkanlığı kazandırma hedefiyle gerçekleştiriliyor. Öğrenciler, “Kitapcan Velileri” tarafından her ay belli bir miktar yüklenen kartlarıyla D&R mağazalarından diledikleri kitapları satın alabiliyor.
content_IMG_7791_rsz
Kitapcan kampanyasıyla artık daha da çok okuyan öğrenciler ve onların kitap sevgisini büyüten “Kitapcan Velileri”, 01 Haziran 2016 Çarşamba günü Darüşşafaka Eğitim Kurumları Kütüphanesi’nde düzenlenen etkinlikte buluştu.
content_IMG_7794_rsz
Ayşe Görey

Öğrencilerin sunum ve performanslarının da katkısıyla keyifli geçen etkinlikte konuşan Darüşşafaka Ortaokulu Müdürü Ayşe Görey, “İlk olarak 2014 yılında Herkese Kitap Vakfı iş birliğiyle 5. sınıf öğrencilerimiz için hayata geçirdiğimiz “Kitapcan Velilerini Arıyor” kampanyası, büyüyerek bugünlere geldi ve desteklerinizle 636 öğrencimiz “Kitapcan Kartı” sahibi oldu. Öğrencilerimiz, sizlerin bağışlarıyla diledikleri kitapları satın almaya, kendi kitaplıklarını oluşturmaya, hatta okudukları bazı kitapları kütüphanemizde oluşturulan Kitapcan Kitaplığı’na arkadaşları da okusun diye bağışlamaya başladı. Sadece Darüşşafaka’da değil Türkiye’nin her köşesinde binlerce çocuğumuzu kitaplarla buluşturan Bülent Şenver’e en içten teşekkürlerimizi sunarız” dedi.
content_IMG_7806_rsz
Talha Çamaş

Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Talha Çamaş ise konuşmasında şunları söyledi: “Yapılan araştırmalar Avrupa Birliği ülkelerinde yüzde 21 olan düzenli kitap okuma oranının Türkiye’de yüzde 0.01 civarında olduğunu gösteriyor. Sizler, bağışlarınızla bu oranın değişmesine katkı sunuyorsunuz. Bu çocuklar, sizce hayatları boyunca artık kitap almadan, okumadan yapabilir mi bundan sonra? Elbette yapamazlar, çünkü kitap okumak onlar için yemek yemek, su içmek, nefes almak gibi temel bir ihtiyaca dönüştü. Elinden kitabını düşürmeyecek nesilleri Türkiye’nin yarınlarına miras bırakma çabamıza verdiğiniz destekten ötürü teşekkür ediyorum.”
content_IMG_7812_rsz
Bülent Şenver

Bülent Şenver ise, öğrencilere yaptığı konuşmasında en büyük zenginliğin bilgili olmak olduğunu vurgulayarak hep çok okumalarını tavsiye etti ve bu sayede başarı ve saygınlık kazanabileceklerini ifade etti. Şenver ayrıca, Darüşşafaka’da henüz “Kitapcan Kart”larına kavuşamayan öğrenciler ve Eylül 2016’da Darüşşafaka’daki eğitimlerine başlayacak beşinci sınıf öğrencileri için “Kitapcan Velileri” aranmaya devam ettiğini duyurdu.
content_IMG_7856_rsz
5. Sınıf Öğrencileri 5A’dan İkra Tuncer, İdil Şimşek, Ahmet Efe Sezer, 5B’den Esma Topal, Şeyda Yumaç, Muhammet Sağırca, 5C’den Suda Kısaoğlu, Tuba Aydın, Sıla Yıldırım, 5D’den Baran Sürmeli, Eylül Şahin, Halenur Tavşan, 5E’den Kıvançbey Kılavuz, Nisanur Altunköse, Gurur Arıkan okudukları kitapları tanıtırken
content_IMG_7850_rsz
6. sınıf öğrencileri Eren Ekinci (6B), Esat Kahraman (6A) ve Halil Gür (6E), Aziz Nesin, Müjdat Gezen ve Yaşar Kemal’i canlandırırken

5. sınıf öğrencilerinin kartlarıyla aldıkları ve sevdikleri birer kitabı tanıtması, 6. sınıf öğrencilerinin Aziz Nesin, Müjdat Gezen ve Yaşar Kemal’i canlandırmasının ardından, Melissa Çelik (9B) de “Kitapcan Kartı”yla aldığı bir kitaptan beğendiği bir bölümü okudu.
content_IMG_7881_rsz
Melissa Çelik
content_IMG_7876_rsz
Kitapcan Kitap Kulübü Üyeleri Selma Baş (7H), Hamdiye Efe (7D), Berkay Akayran (7A) ve Nazlı Gül Yalçın (6D)

Darüşşafaka’da bu eğitim-öğretim yılında kurulan Kitapcan Kitap Kulubü üyeleri ise ortak projeleri olan kitap yazma serüvenlerini anlattı.
Ardından Darüşşafaka Ortaokulu ve Lisesi’nde yıl boyunca en çok kitap okuyan 2 öğrenciye “Yılın Okuru Ödülü” verildi.
content_IMG_7887_rsz
Ayşe Görey Bedirhan Özkan’a ödülünü verirken
content_IMG_7899_rsz
Nevzat Kulaberoğlu Rabia Uzun’a ödülünü verirken

Ortaokul öğrencileri arasından, 66 kitap okuyarak yılın okuru seçilen Bedirhan Özkan’a (5D) Ayşe Görey, yıl boyu 28 kitap okuyarak lise öğrencileri arasında ödüle layık görülen Rabia Uzun’a (9C) ise Darüşşafaka Lisesi Müdürü ve Kampüs Koordinatörü Nevzat Kulaberoğlu tarafından ödülü sunuldu.
Bugüne kadar 636 Daçkalı öğrencinin kitap okuma sevgisini körükleyen “Kitapcan Velileri”ne bir kez daha teşekkür edilerek kendilerine “velisi” oldukları sınıfların temsilcileri tarafından topluca çekilmiş sınıf fotoğrafları hatıra olarak sunuldu.
content_IMG_7961_rsz
Törende son olarak Kitapcan projesinin mimarı Bülent Şenver’e Talha Çamaş tarafından bir teşekkür plaketi takdim edildi.
content_IMG_7953_rsz
Değerli Kitapcan Velileri’ne en içten teşekkürlerimizi sunarız.

DARÜŞŞAFAKA KİTAPCAN VELİLERİ

SINIF ÖĞRENCİ KİTAPCAN VELİSİ
ADI       ADEDİ        ADI
*******************************************************
5A         26                TAV Havalimanları – Mustafa Sani Şener
5B         26                Erbel Mümessillik – Haluk Erbel
5C         26                Terteks Tekstil – Sinan Öncel
5D         26                Gürsel Turizm – Hürer Fethi Gündüz
5E         26                Cevdet İnci Eğitim Vakfı İNCİVAK – Şerife İnci
6A         24                Garanti Bankası
6B         24                Aktif İleti – Yusuf Köse
6C         25                Ekol Lojistik – Eyüp Soner
6D         25                Ekol Lojistik – Ahmet Musul
6E          23               Axa Sigorta
7A          24               Rotary 2420, Nezih Bayındır
7B          24               Asuman Güreli, Hasan Yekta Gerali ve arkadaşları
7C          24               Assan Alüminyum – Asım Kibar
7D          24               1982 Dönemi Darüşşafakalılar
7E          22                1969 Dönemi Darüşşafakalılar
7F          23                ABD’de yaşayan Darüşşafakalılar
7G          24               1980 Dönemi Darüşşafakalılar
7H          23               Darüşşafakalılar Derneği
8A          23               Ernamaş Makine – İlhan Gürsel
8B          23               Focus Film – Nilgün Sağyaşar
8C          23               Doğan Holding – Arzuhan Doğan Yalçındağ
8D         24                Flogaz – Eli Meranda
8E          24               Nurol Holding – Oğuz Çarmıklı
Haz.A    20 63-65   Dönemi Darüşşafakalılar
Haz.B   19 64           Dönemi Darüşşafakalılar
9A         21 Torunlar GYO – Zeynep Torun
9B         20 Nişantaşı Üniversitesi – Levent Uysal

Ada Dijital Ajans