İyi Tatiller Daçkalılar!

Darüşşafaka’da 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı 14 Haziran’da düzenlenen törenle sona erdi

Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nın 2017 – 2018 Eğitim ve Öğretim Yılı Kapanış Töreni, 14 Haziran Perşembe günü TİM Gösteri Merkezi’nde yapıldı.

Tören, Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün, yol arkadaşlarının ve Darüşşafaka’nın kurucularının manevi huzurunda bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’yla başladı.

Açılış konuşmasını yapan Darüşşafaka Eğitim Kurumları Yaşam Müdürü Fahri Özbey, Daçkalılara şu sözlerle seslendi: “Bugün Darüşşafaka’nın 155. yılının eğitim öğretim dönemini tamamlıyoruz. Öğrencilerimiz bilimde, teknolojide, sanatta ve sporda birçok ödül aldılar. Okullarını yurtiçinde ve yurtdışında başarıyla temsil ettiler. Bizleri gururlandırdılar. Emeği geçen öğretmenlerimize ve öğrencilerimize huzurlarınızda teşekkürlerimi sunuyorum. Sevgili öğrenciler, yaz tatilinizi çok iyi değerlendiriniz. Sanat ve spor etkinliklerinizi devam ettiriniz. Bu arada sevdiklerinizi, yakınlarınızı, büyüklerinizi ihmal etmeyiniz ve onlarla vakit geçiriniz.”

Ardından kürsüye gelen Darüşşafaka Cemiyeti’nin Yönetim Kurulu Başkanı Talha Çamaş, geride kalan ders yılında ulusal ve uluslararası yarışmalarda derece alan öğrencilere tek tek teşekkür ederek, “2017-2018 eğitim ve öğretim yılında ülkemizin 69 ilinden 958 öğrencimiz, Darüşşafaka’da eğitim aldı. Darüşşafaka bir yıl daha, iyiliğin, kardeşliğin, dürüstlüğün, umudun ve aydınlık bir Türkiye için var gücüyle çalışmanın yüceltildiği bir yuva olmaya devam etti.  Değerli Öğrencilerimiz, bu yıl farklı alanlarda çok değerli çalışmalarınız oldu. Çok emek verdiniz. Hepinizi teker teker kutluyorum. Elinizden gelenin en iyisini yaptığınıza eminim. Değerli olan da bu zaten” dedi.

Konuşmalardan sonra dönem birincileri ve çeşitli yarışmalarda dereceye giren Darüşşafakalılar ödüllendirildi.

Dönem birincileri

Darüşşafaka’nın bu seneki dönem birincileri; Demirhan Boran Yılmaz (5. Sınıf), Zeynep İlkim Döner (6. Sınıf), Esma Topal (7. Sınıf),  Sıla Arda (8. Sınıf), Asel Birinci (9. Sınıf), Eray Çakar (10. Sınıf), Yiğit Fatih Çakıllı (11. Sınıf) ve Tuğana Mihrace Mecit (12. Sınıf) oldu.

Fettah Aytaç Ödülü

Darüşşafaka’da İngilizce eğitimini başlatan Cemiyet Başkanı Fettah Aytaç anısına, her yıl sosyal bilimler, fen bilimleri, matematik, sanat, teknoloji ve spor alanlarında en iyi derece alanlara verilen Fettah Aytaç Ödülü’nün bu sene fen alanındaki sahibi Darüşşafaka FRC Robot Kulübü, Sultans of Türkiye; matematik alanındaki sahibi ise 49. TÜBİTAK Araştırma Projeleri Yarışması Bölge Finalleri’nde üçüncülük ödülü alan Nuran Atak oldu.

Nazıma Antel Ödülleri

Darüşşafaka’nın ilk kadın müdürü olan, Darüşşafaka’da İngilizce eğitimin başlaması ve kız öğrencilerin Darüşşafaka’ya alınmasının öncülerinden olan Nazıma Antel’in adını yaşatmak için verilen “Nazıma Antel Ödülleri”nin bu seneki birincisi Almanya’nın Xanten şehrindeki Schriftgymnasium Avrupa Dil sınıfında eğitim hakkı kazanan 9. sınıf öğrencisi Asel Birinci oldu. Ödüllün ikincisi ise Ortaokul Erasmus kulübü öğrencilerinin oldu.

“Cihat Örge- Halit Ziya Yılmayan Sosyal Sorumluluk Ödülü”

Darüşşafakalı Cihat Örge ile Halit Ziya Yılmayan anısına verilen “Cihat Örge-Halit Ziya Yılmayan” sosyal sorumluluk ödülünün bu yılki sahibi “Bir Okul Adı Değildir Darüşşafaka” adlı projesiyle Sinema ve Fotoğraf Kulübü oldu.

Yedi yıldır Darüşşafakalı öğrencilerin hafta sonu etkinliklerinde yanlarında olan Eczacıbaşı Gönüllülerine şükran plaketi Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi Fırat Tekin tarafından Eczacıbaşı gönüllülerinden Ümit Çınar’a takdim edildi.

Törenin ardından yaz tatili başladı ve Darüşşafakalı öğrenciler tatillerini geçirmek üzere ailelerinin yanına döndü.

İyi tatiller Daçkalılar! Eylül’de görüşmek üzere…

 

Ada Dijital Ajans