İNSAN HAKLARI HAFTASI ETKİNLİĞİ

İnsan Hakları Haftası dolayısıyla okulumuzda Sosyal Bilimler Bölümü ve Felsefe Kulübü’nün iş birliğinde 8 Aralık Perşembe günü kulüp saatlerinde “Mülteciler” konulu söyleşiyi gerçekleştirdik.
 

Helsinki Yurttaşlar Derneği Mülteci Sorunları Koordinatörü Hakan Ataman ile derneğin kurucu üyesi Utku Güngör’ün katılımıyla gerçekleşen söyleşide katılımcılar öğrencilerimizle önce okulumuzun bahçesinde bir performans çalışması gerçekleştirdiler.

Mülteci algısı üzerine öğrencilerin yaratıcılıklarının gözlemlendiği bu çalışmadan sonra okulumuzun kütüphanesinde söyleşiye geçildi.

  • Mülteci kime denir?
  • Savaş ve mülteci ilişkisi
  • Devletlerin mülteci sorunlarına yaklaşım politikaları
  • Mülteci sorununa bireysel olarak nasıl bakıyoruz, gibi başlıklarda öğrencilerin dâhil olduğu aktif bir tartışma ortamı oluşturularak zihin açıcı sorgulamalar yapıldı.

UNICEF’in hazırlamış olduğu iki kısa film üzerine öğrencilerle beyin fırtınası yapılarak farklı görüşlerin ortaya çıkması sağlandı.

Katılımcı ve öğrencilerimizin keyif aldığı bu çalışmanın önümüzdeki yıl “İnsan Hakları Haftası” kapsamında daha geniş ölçekte belirlenecek atölyelerde tartışılıp bir çalıştaya dönüştürülmesi doğrultusunda görüş alışverişinde bulunuldu.

Helsinki Yurttaşlar Derneği Mülteci Sorunları Koordinatörü Hakan Ataman, Darüşşafaka Lisesi öğrencileriyle uzun vadede böylesi bir çalışmayı yapmaktan keyif alacağını dile getirdi.

 

 

 

 

 

Söyleşinin sonunda söyleşiye katılan tüm öğrencilerimiz adına Onur Tayranoğlu ve Senem Birdal katılımcılara teşekkür belgelerini ve hediyelerini takdim etti.

Ada Dijital Ajans