İKSV Bienal Etkinlikleri “Pera Genç” Atölye Çalışması

Darüşşafaka Lisesi öğrencileri Pera Müzesi’nin ev sahipliği yaptığı 15. İstanbul Bienali’nin “İyi Bir Komşu” sergisi kapsamında, 4-17 yaş gruplarına özel hafta sonu eğitim programına katılım sağladı.

Koç Holding desteğiyle gerçekleştirilen program dâhilinde katılımcılar, sergide yer alan sanatçıların eserlerinden ilham alarak kendi tasarımlarını oluşturuyor.

Sanatçı ve eğitimci Polly Brannan iş birliğinde hazırlanan atölye çalışmasına katılan öğrencilerimiz keyifli dakikalar geçirdi.

13-17 yaş grubu yeni ifade formlarını tecrübe ediyor

Fred Wilson’ın “Afro Kısmet” isimli eserinden ilhamla hazırlanan Tekstil Güzergâh Haritaları, Biz Nereliyiz?” atölyesinde gençlerimiz öncelikle sergideki eserleri inceleyip daha sonra semboller, desen tasarımları, zihin haritalama biçimleri ve soyut sanat formları aracılığıyla kendi mirasları ve ailelerinin geçmişi ile ilgili tekstil haritaları oluşturdular .Uzman eğitmenler ve sanatçı Polly Brannan önderliğinde gerçekleştirilen atölyede yerleştirme sanatının, tarihî tasarımı, hikâye anlatıcılığı, ticaret, miras tarihinin göçü ve haritalandırılması konularını tartışmalar sonucu öğrenen öğrencilerimiz çeşitli haritalama egzersizlerinden sonra, kendi mirasları, Darüşşafaka ve yaşam alanlarını içeren tekstil haritalarını oluşturdular.

Bu atölyede dikiş yapmayı, harita ve semboller hazırlamayı öğrenerek sanatsal becerilerini geliştirmiş oldular. Etkinlik sonunda sanatçı Polly Brannan, öğrencilerin çalışmaları ile ilgili bireysel geri bildirimlerde bulundu.

Ada Dijital Ajans