“Hayal edin, tasarlayın ve 3D Yazıcıyla üretin!”

Darüşşafaka 3D Yazıcı Atölyesi ve Yarışması’nda ödüller sahiplerini buldu

Darüşşafaka Lisesi’nin 3Durak, Sigma 3D, Autodesk ve KWORKS iş birliğiyle bu yıl üçüncü kez düzenlediği Türkiye’nin tek liselerarası “3D Yazıcı Atölyesi ve Yarışması”nda ödüller sahiplerini buldu.

Eğitim kurumlarında 3D yazıcıların inovatif düşünce ve tasarımı güçlendirecek şekilde ve sosyal faydaya dönük konularda da kullanımının artırılması ve öğrencilere tasarım, yazılım gibi farklı becerilerin kazandırılması amacıyla Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilen yarışmanın ödül töreni, 10 Mart’ta yapıldı.

İstanbul’dan 17 takımın katıldığı yarışmada, lise öğrencileri sosyal sorumluluk bilinci ve insan hayatını kolaylaştırma amacıyla birbirinden yaratıcı fikirler bularak bunları hayata geçirmek için ilk adım niteliğindeki projelerini hazırladı. Jürinin değerlendirmesi sonucunda; “Görmeyen Gözler, Gören Eller” adlı projesiyle İstek Atanur Oğuz Okulları Takımı birincilik ödülüne, “Holution-Hayat Ellerinde” projesiyle Özel SEV Lisesi Takımı ikincilik ödülüne ve “Hava Kanallı Şişe” adlı projesiyle FMV Ispartakule Işık Lisesi Takımı üçüncülük ödülüne layık görüldü.

Yarışmada birinci olan İstek Atanur Oğuz Okulları Takımı ödülünü alırken
Yarışmada ikinci olan Özel SEV Lisesi Takımı ödülünü alırken
Yarışmada üçüncü olan FMV Ispartakule Işık Lisesi Takımı ödülünü alırken

Birinci olan takıma 3D Yazıcı, ikinci takıma 3Doodler’dan 3D Kalem, üçüncüye de 3Durak’tan 3D baskı büst armağan edildi.

KWORKS-Gixal Jüri Ödülü Tasarım Odaklı Düşünme Atölyesine katılma hakkı kazanan takımlar; Korkmaz Yiğit Anadolu Lisesi, Özel Başarılı Lisesi, Şişli Terakki Vakfı Okulları, Özel MEF Lisesi, Darüşşafaka Lisesi’nin 2. Takımı ve Darüşşafaka Lisesi’nin 5. Takımı oldu.

Maker Çocuk Jüri Özel Ödülü’nü ise FMV Ayazağa Işık Lisesi ve Darüşşafaka Lisesi’nin 4. Takımı kazandı.

3Durak 100 TL’lik 3D Baskı Ödülü’nün sahipleri Şişli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Özel Sezin Lisesi ve Üsküdar Amerikan Lisesi olurken Darüşşafaka’nın 155. yılı anısına 3Durak tarafından üretilen kişiye özel gözlüğü almaya ise, “Doğru Adres” isimli projeyle Özel Açı Lisesi hak kazandı.

Özel Açı Lisesi Takımı, Darüşşafaka’nın 155. yılı anısına 3Durak tarafından üretilen kişiye özel gözlük ödülünü alırken

Darüşşafaka Lisesi öğrencileri yarışmanın düzenleyicileri olarak ayrı bir kategoride; beş takım olarak kendi aralarında yarıştı.

Mustafa Kemal Erdoğdu, Zehra Nur Şahin ve Yiğit Fatih Çakıllı’dan oluşan Darüşşafaka Lisesi’nin 3. Takımı “Fill-Abled” isimli projeleriyle birincilik ödülüne; Cansu Demir, Halenur Konuk ve Yağmur Ünaldı’dan oluşan Darüşşafaka Lisesi’nin 4. Takımı “Modüler Çerez Kabı” isimli projeleriyle ikincilik ödülüne ve Ali Karaca, Nevzat Cançelik ve Süleyman Altındağ’dan oluşan Darüşşafaka Lisesi’nin 1. Takımı ise “Deprem Düdüğü” isimli projeleriyle üçüncülük ödülüne layık görüldü.

Darüşşafaka öğrencileri arasında yapılan değerlendirmede birinci olan Darüşşafaka Lisesi’nin 3 Numaralı Takımı

 

Darüşşafaka öğrencileri arasında yapılan değerlendirmede ikinci olan Darüşşafaka Lisesi’nin 4 Numaralı Takımı
Darüşşafaka öğrencileri arasında yapılan değerlendirmede üçüncü olan Darüşşafaka Lisesi’nin 1 Numaralı Takımı

Ödül töreninde ayrıca yarışmaya katılan tüm öğrenciler ve danışman öğretmenlerine katılım sertifikaları verildi.

Okullar bu yıl 3D Yazıcı Atölyesi ve Yarışması’na üçer kişilik takımlar halinde katıldı. 3-4 Mart tarihlerinde Darüşşafaka’da gerçekleşen atölyelerde takımlar 3 boyutlu yazıcılarla tanıştırılarak girişimcilik, tasarıma ve modellemeye giriş ve AutoDesk desteği ile Furkan Filiz’den Fusion 360 ve 3D modelleme eğitimi aldı. 3D yazıcıların çalışma prensipleri ve kullanım alanlarıyla ilgili eğitimler SIEMENS Teknoloji ve Uygulama Merkezi Lideri Özgür Aslan tarafından verildi.

Bir günlük eğitimin ardından, takımlardan kendilerine verilen “3D ile yaşama değer katan, fark yaratan tasarımlar” görevine yönelik çalışmaları ve bunu bir iş fikrine dönüştürerek 3 boyutlu yazıcı yardımıyla basılabilecek bir tasarım geliştirmeleri istendi. Öğrencilerin tasarımları, Darüşşafaka 3D laboratuvarında 3D Kulübü öğrencileri tarafından basıldı.

Takımların geliştirdikleri projeler, 10 Mart’ta 3Durak Kurucu Ortağı İlker Vardarlı, Mercedes-Benz İş Analisti Ozan Cömert, AutoDesk Fusion 360 Eğitmeni Furkan Filiz, Gixal-Koç Kuluçka Merkezi’nden Okan Halis ve Süleyman Duman ile Maker Çocuk Kurucu Ortağı Zeynep Karagöz tarafından değerlendirilerek dereceye giren takımlar ödüllendirildi.

Darüşşafaka Lisesi Müdürü Ayşe Görey ve Yarışmanın Jüri Üyeleri 3Durak Kurucu Ortağı İlker Vardarlı, Mercedes-Benz İş Analisti Ozan Cömert, AutoDesk Fusion 360 Eğitmeni Furkan Filiz, Gixal-Koç Kuluçka Merkezi’nden Okan Halis ve Süleyman Duman ile Maker Çocuk Kurucu Ortağı Zeynep Karagöz

 

Bu yılki ödül töreninin konuk konuşmacısı, Arçelik Garage ARGE Direktörü, Yüksek Makine Mühendisi Celal Vatansever’di. Yarışmada herkesin kazandığını çünkü süreç boyunca herkesin bir şeyler öğrendiğini söyleyen Vatansever, “Bence bu yarışmanın en önemli yanlarından biri de buydu” dedi.

Celal Vatansever

Jüri üyelerinden Zeynep Karagöz de törende söz alarak, protez ihtiyacı olan çocuklar için robotik eller üreterek onların yaşamlarını kolaylaştıran Robotel Türkiye Derneği için destek çağrısı yaptı ve gönüllü olmak isteyenlerin www.robotel.org sitesinden bilgi alabileceğini duyurdu.

Zeynep Karagöz

 

Yarışmaya katılan öğrenci ve öğretmenler, bu öğretici ve ilham veren serüvene katılmalarına olanak sağlayan Darüşşafaka’ya ve emeği geçen herkese teşekkür etti.

Yarışmaya katılan takımlar:
 1. FMV Ayazağa Işık Lisesi
 2. FMV Ispartakule Işık Lisesi
 3. İstek Atanur Oğuz Lisesi
 4. Korkmaz Yiğit Anadolu Lisesi
 5. Özel Açı Lisesi
 6. Özel Başarılı Lisesi
 7. Özel MEF Okulları
 8. Özel SEV Lisesi
 9. Özel Sezin Okulları
 10. Şişli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi
 11. Terakki Vakfı Okulları
 12. Üsküdar Amerikan Lisesi
 13. Darüşşafaka Lisesi-1
 14. Darüşşafaka Lisesi-2
 15. Darüşşafaka Lisesi-3
 16. Darüşşafaka Lisesi-4
 17. Darüşşafaka Lisesi-5

Ada Dijital Ajans