Güray Dinçol Liderliğinde, Tiyatro Kulübü Öğrencileri ile “Fiziksel Tiyatronun Temel İlkeleri” Adlı Atölye Çalışması Yapıldı

Jacques Lecoq pedagojisi üzerine temellendirilmiş olan Fiziksel Tiyatro Eğitimi’nin Türkiye’de yaygınlaşmasına katkıda bulunan ve tiyatro yapma biçimi olarak da bu yöntemi kullanan Güray Dinçol, Darüşşafaka Tiyatro Kulübü öğrencileri ile “Fiziksel Tiyatronun Temel İlkeleri” adlı bir atölye çalışması yaptı. Güray Dinçol ve Fiziksel Tiyatro Araştırmaları ekibinin birlikte oluşturdukları -bir Macbeth yorumu olan- “Şato’nun Altında” adlı oyuna Zorlu Center’da gidildi. Oyun sonrası Güray Dinçol ile oyun üzerine söyleşi yapıldı.

Jacques Lecoq pedagojisi; maske oyunculuğu, mimodinamik, grotesk, bufon ve clown gibi oyunculuk stillerinin bir araya gelmesiyle oluşan, oyuncunun uzamla olan ilişkisini, şimdiki zamandaki varoluşunu, sahne üzerindeki mevcudiyetini geliştirmeyi amaçlayan, oyun oynama hâli ile kurduğu ilişkiyi irdeleyen, fiziksel hareket teknikleri ve hareket analizleri ile desteklenen bir oyunculuk metodu olarak özetlenebilir.

Ada Dijital Ajans