Gençlere Gelecek Hazırlama Sürecinde Beba Vakfı ile Darüşşafaka Arasındaki İş Birliği Yenilendi

2021- 2022 eğitim ve öğretim yılında itibaren kurulan iş birliği çerçevesinde Darüşşafaka Lisesinde Girişimcilik dersi kapsamında “Fikirden Uygulamaya Girişimcilik ve İş Yönetimi” temalı ders programının oluşturulmasına ve uygulanmasına destek veren Beba İnovasyon ve Girişimcilik Vakfı ile Darüşşafaka Eğitim Kurumları arasındaki iş birliği yenilendi.

ABD ve Türkiye’de özellikle yetersiz hizmet alan kadın ve genç girişimcilere eğitim, mentorluk ve iletişim ağları sağlamak amacıyla 2017 yılında ABD’nin New York kentinde kurulan Beba İnovasyon ve Girişimcilik Vakfı, 2021 yılından beri Darüşşafaka ile iş birliği yapıyor. Bu iş birliği çerçevesinde girişimcilik, inovasyon ve işletme eğitimini kapsayan ve yenilenen iş birliği protokolü, 7 Haziran 2024’te Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başka Vekili Zeynep Necipoğlu, Beba İnovasyon ve Girişimcilik Vakfı Kurucuları Ümran Beba ve Prof. Dr. Ali Beba tarafından imzalandı. 

Proje kapsamında müfredat ve eğitimler, Beba İnovasyon ve Girişimcilik Vakfı’yla ortak yapılacak. Bununla birlikte Darüşşafaka’da görev yapan öğretmenler, çalışanlar ve mezunlar da programdan faydalanabilecek. 

Program dâhilinde; araştırma, proje yapma, planlama ve sonuca ulaştırma, üretim ve değer yaratma, eleştirel düşünme, problem çözme, yaratıcılık, iletişim, ilişki kurma, teknoloji becerisi, bilgi teknolojilerini kullanma, sunuş yapma, temel becerilerin kazandırılması ve finansal okuryazarlık becerisi kazandırılması hedefleniyor.

İş Birliği Kapsamında 3. İş Fikri Yarışması Yapıldı

Darüşşafaka Eğitim Kurumları ile Beba İnovasyon ve Girişimcilik Vakfı ortaklığında düzenlenen “İş Fikri Yarışması’nın üçüncüsünde Darüşşafakalı öğrenciler, birbirinden farklı ve yaratıcı girişimcilik fikirleriyle yarıştılar.

Darüşşafaka Eğitim Kurumlarında 7 Haziran’da düzenlenen yarışmada, bu yıl girişimcilik dersi alan ve sınıftaki proje grupları arasından birinci seçilen 10. sınıf öğrencileri, geliştirdikleri iş fikirlerini jüri üyelerine sundular.

Beba İnovasyon ve Girişimcilik Vakfı Kurucusu Ümran Beba, Meal Box Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Murat Demirhan ile Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkan Vekili Zeynep Necipoğlu’ndan oluşan jüri tarafından yapılan değerlendirme sonucunda, “GOWITH” ve “MOSA” adlı iki fikir, birinciliğe değer görüldü.

Birinciliği elde eden fikirlerin yaratıcı grupları, Sabancı Üniversitesi İngilizce Yaz Okulu’na katılmaya hak kazandılar.

Ada Dijital Ajans