Frc Robot Takımımız Yurda Döndü

FIRST Robotics Competition (FRC) Dünya Finalleri’ne katılmak için 31 Mart-7 Nisan 2014 tarihleri arasında ABD’nin Chicago kentinde olan Darüşşafaka Robot Takımı “Sultans of Türkiye”, yurda döndü.

FRC robot yarışmasının 2013-2014 teması, ocak ayında “Aerial Assist” olarak duyurulmuştu. Tema, takımların birlikte uyum içinde dayanışmasına dayanan, basketbol ve voleybolun özelliklerini içeren bir takım oyunu şeklinde yapılan maçlardan oluşuyor.

maclar_sirasinda
Yarışmanın ilk günü olan 3 Nisan 2014’te hakem heyetinden oluşan jüri üyelerinin robotları kontrol etmesiyle başlayan sürecin ardından onay alan robotların (114 Uluslararası Robot) kura sonuçlarıyla yarışmalardaki takımları ve takım arkadaşları açıklandı. Toplamda 10 maçın yapıldığı ve en çok maç kazanan takımların kendi aralarında final oynadıkları yarışmada Darüşşafakalıların robotu, yaptığı 10 maçta 5 galibiyet kazandı.
maclardan_gr

Takım Koçları:
Gürsoy Mantaş (Fen ve Teknoloji Öğretmeni)
Metin Korkmaz (Fizik Öğretmeni)

Siemens Mühendisleri:
Özgür Aslan (Mekanik-Tasarım)
Mustafa Aldemir (Elektronik-Programlama)

Öğrenci Grubu:
Mekanik-Tasarım Bölümü
Ömercan Akyazıcı, Selman Düzenli, Fatih Demirci, Berk Durgut

Elektronik
Tuğçe Uysal, Ece Ökmen, Yakuphan Kendir, Alper Öksüz
Programlama
Ahmet Cüce, Oğuzhan Zaim
FRC (First Robotics Competition)

FRC (First Robotics Competition), FIRST (Foundation For Inspiration and Recognition of Science and Technology) bünyesinde doğmuş, gençler için oluşturulmuş uluslararası bir robot yarışmasıdır. Dünya çapında, gençlerin yaratıcılıklarını ve mühendislik becerilerini geliştirmeleri amacıyla düzenlenen yarışma, lise düzeyindeki öğrencilerden oluşmuş takımlar arasında gerçekleştiriliyor. FRC’de her sene farklı bir görev seçiliyor ve takımlardan bu göreve uygun robot tasarlamaları bekleniyor. Seçilen görev, ocak ayının ilk cumartesi günü “NASA TV”de yayınlanıyor. Robot tasarımı için 6 hafta süre veriliyor ve bu sürenin sonunda her takım, robotlarını özel bir paketleme yöntemiyle yarışma yerine gönderiyor.

Darüşşafaka Robot Kulübü’nün yarışma öncesi hazırlıklarıyla ilgili daha detaylı bilgi almak için lütfen tıklayınız

Siemens_muhendisi

Ada Dijital Ajans