FIRST Robotics Competition Nedir?

FIRST Robotics Competition, dünyadaki lise seviyesinde kurulan en büyük uluslararası robotik yarışmasıdır. Yarışmanın amacı, her sene ocak ayının ilk haftasında yayınlanan bir tema üzerine görevleri yerine getiren bir robot tasarlamaktır. Bunun yanı sıra “Robottan Daha Fazlası” mottosuyla öğrencileri sosyal sorumluluk projeleri geliştirmeye teşvik etmek ve STEM’i daha fazla kişiye ulaştırmaktır. Takımlar kendilerine sponsor bulmanın yanında iş planları hazırlayarak sürdürülebilir bir marka oluşturmaya çalışırlar. Katıldıkları ulusal yarışmalarda prestijli ödüllerden birini alan takımlar Amerika’nın Houston eyaletinde düzenlenen ve 400’den fazla takımın katıldığı şampiyonaya katılmaya hak kazanır.                                                                        

Sultans of Turkiye Kimdir?

Darüşşafaka Lisesi Robot Takımı (Sultans of Turkiye), Türkiye’deki ilk FRC takımı olarak 2009 yılından beri FIRST Robotics Competition’a katılıyor. Kuruldukları yıldan beri ulusal ve uluslararası yarışmalarda aldıkları 23 ödülle göğüs kabartmaya devam ediyorlar.

BrandWeek İstanbul 2022 Etkinliğinde Sultans of Turkiye 7-11 Kasım 2022 tarihlerinde Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde gerçekleşen BrandWeek İstanbul 2022 etkinliğine konuşmacı olarak katılan Sultans of Turkiye, bir sürü genç girişimci ve şirket sahibi uzmanların başarı hikayelerini anlattıkları etkinlikte takımlarını ve FIRST’ü tanıtma şansı yakaladılar. Sultans of Turkiye takım mentorü Mertcan Gür ve 12. Sınıf takım üyesi Halenur Tavşan, Darüşşafaka Eğitim Kurumları Genel Müdürü Ebru Arpacı ile “Teknolojide İlkleri Başarmanın Yolları: Eğitimde Fırsat Eşitliği İnovasyonla Birleşirse” konu başlığı altında takımın 15 yıllık serüvenini ve başarı hikayesini anlattı.        

                                                                            

Ada Dijital Ajans