Finansal Okuryazarlık Kulübü Öğrencileri İş Bankası Müzesini Ziyaret Etti

Gençlere parayı nasıl yöneteceklerini eğlenceli ve interaktif yollarla öğretmeyi ve finansal bilinci artırmayı hedefleyen Finansal Okuryazarlık Kulübü, 17 Ekim 2018 tarihinde kulüp öğrencileriyle “İş Bankası Müzesi”ni ziyaret etti.

Cumhuriyet tarihinin ilk bankası olan “İş Bankası Müzesi”nde öğrenciler yalnızca ulusal sermayenin oluşmasını değil, bu sermayenin verimli alanlara yatırılması hakkında da bilgi sahibi oldular. Müzede farklı dönemlere ait daktilolar, muhasebe ve hesap makineleri, kumbaralar, damga ve mühürler, bekçilere ait alet-edevat, promosyon malzemeleri, çeşitli iletişim araçları, büyük servis kasaları gibi nesneler sergilenmektedir. Gençler de sergilenen nesnelerle birlikte, binanın banka şubesi olarak kullanılmaya başlandığı dönemlerdeki orijinal yapısına ait sabit mobilyalar ve olduğu gibi muhafaza edilen detayları, ana kasa ve kiralık kasa dairelerini, inceleyip dönem ve bankacılık işleyişi hakkında bilgi sahibi oldular.

Para tarihi, para yönetimi, finansal okuryazarlık ve finansal sistemin tanıtılması amacıyla gerçekleştirilen bu ziyaret ile gençlerin ilerleyen yıllarda karşılaşabilecekleri finansal dışlanmayı önleme ve parayı yönetmelerinde anahtar beceriler kazanmaları hedeflendi.

Ada Dijital Ajans