En Batıdaki Başkent Edirne


Edirne Paleontolojik dönemden günümüze değin oldukça köklü bir tarihi geçmişe sahiptir. Bu köklü tarihi geçmişin Osmanlı İmparatorluğu tarihi içindeki yeri ve önemini öğrenmek ve kentin tarihi dokusunu yerinde gözlemlemek üzere 10 Mayıs Cumartesi günü 7.8.9.ve 10.sınıflardan seçilen 41 kişilik öğrenci grubuyla Edirne’ye doğru yola çıktık.
1365 yılında 1. Murat devletin merkezini Bursa’dan Edirne’ye taşımıştır. Fatih Sultan Mehmet, Edirne’de dünyaya gelmiş ve İstanbul’un alınması planlarını burada oluşturmuştur. Kanuni Sultan Süleyman batıya yaptığı seferler sırasında çoğu kez Edirne’de konaklamıştır.
Osmanlı İmparatorluğu dönemine ait birçok mimari esere ev sahipliği yapan Edirne adeta bir açık hava müzesi durumundadır. Gezi programı kapsamında Mimar Sinan’ın “ustalık eseri” Selimiye Camii ile başlayan gezi, Eski Camii, Üç Şerefeli Camii ile devam etti. Öğle yemeğinin ardından II Bayezid Külliyes’nde önce kısa bir tanıtım sunusu ile ön bilgi edinildi ardından şifahane, medrese ve cami gezildi. Karaağaç’a geçerek burada Lozan Anıtı, tarihi Tren Garı ziyaret edildi. Kapıkule Sınır Kapısı’na kadar uzayan gezi tarihi Arasta’da yapılan alışverişin ardından tamamlandı.
Bir geziyi daha tamamlarken öğrencilerimizin tarihi ve kültürel mirasa duyarlılık değerini pekiştirmiş olmanın heyecanını yaşıyoruz.


Ada Dijital Ajans