Dünya Pi Gününü Kutladık

piIMG_2863
Dünya Pi Günü, Matematik Bölümü’nün düzenlediği etkinliklerle 13 Mart Perşembe ve 14 Mart Cuma günü kutlandı. Etkinlikler çerçevesinde öncelikle Darüşşafaka Eğitim Kurumları 5., 6. ve 7. sınıf öğrencilerine yönelik olarak “Pi Logo Yarışması” düzenlendi. “Dünya Pi Günü” kutlamalarında sergilenen logo çalışmaları öğretmenler ve öğrenciler tarafından büyük ilgi topladı. Logo yarışmasında 7-E sınıfından Melisa Akoğlu birinci, 5-D sınıfından Ahmet Günaydın ikinci , 7-A sınıfından Yasemin Yür üçüncü oldu.6.sınıf öğrencilerimiz etkinliğe Pi Günü konulu kitap ayraçları tasarlayarak katıldılar. Her sınıf düzeyinden katılımın gerçekleştiği şenlikte 6. sınıf öğrencilerimiz arasında yapılan ve pi sayısının ondalık kısmının basamaklarının ezbere okunmasının hedeflendiği “Pi Hafıza Yarışması”na dokuz öğrencimiz katıldı. Yarışmada, 260 basamak ezberleyen 6-A sınıfından Edanur Şahin birinci; 220 basamak ezberleyen 6-C sınıfında Eray Çakar ikinci; 204 basamak ezberleyen 6-C sınıfından Ömür Tevhide Soysal üçüncü oldu.
5.sınıf öğrencilerimiz, öncelikle pi sayısı üzerine araştırma yaptı ve bu araştırmaların ışığında yazdıkları oyunları büyük bir başarı ile sahneledi. 5. sınıf öğrencilerimizin katıldığı başka bir etkinlik de okulumuzun bahçesinde oluşturulan çemberdi. Öğrencilerimiz bu etkinlikte öğretmenlerinin yardımıyla pi sayısını keşfetmeye çalıştı.

“Dünya Pi Günü” etkinliklerinden biri de “Pi Kelime Pi İşlem” yarışmasıydı. Oluşturulan her sözcükte “P” ve “İ” harflerinin, her sayıda ise 3, 1, 4 rakamlarının kullanıldığı yarışmada Cem Arda Fil, Şevval Keskin ve Adem Yurt’un temsil ettiği 7-B sınıfı birinci oldu.
piIMG_2984

piIMAG1872

Ada Dijital Ajans