Dilimiz Dillere Destan Olacak; Daçkalı Diline Sahip Çıkacak!

dil 7
Çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin en önemli kültür kurumlarından biri olan Türk Dil Kurumu, 12 Temmuz 1932’de kurulmuştur. Ulu Önder Atatürk, 11 Temmuz 1932 gecesi sofrasında bulunanlara “Dil işlerini düşünmek zamanı gelmiştir. Ne dersiniz?” diye sormuş, Oradakilerin bu düşünceye katılması üzerine “Öyle ise Türk Tarihi Tetkik Cemiyeti gibi bir de ona kardeş bir dil cemiyeti kuralım. Adı Türk Dili Tetkik Cemiyeti olsun.” demiş ve böylece Türk Dil Kurumunun temellerini atmıştır.
Cemiyetin kuruluşuyla birlikte başlayan çalışmalar sürerken, Türk Dil Kurultayının hazırlıkları da başlamıştır. Bu coşku ve heyecan içerisinde “Türk Dil Kurultayı” toplanmıştır.
Türkçenin gelişmesi, özleşmesi ve zenginleşmesi yolunda Türk Dil Kurultaylarının çok önemli yeri vardır. Bizler her yıl, İstanbul’da Dolmabahçe Sarayı’nda toplanan Birinci Türk Dil Kurultayının açılış günü olan 26 Eylül’ü, “Dil Bayramı” olarak kutlamaktayız. Her yıl olduğu gibi bu yıl da “Türk Dili”ne ve “Türk Dili”nin kullanımına dikkat çekmek amacıyla 26 Eylül 2014’te beşinci sınıflarının düzenlediği bir etkinlikle “82. Dil Bayramı”nı coşkuyla kutladık.
Gerçekleştirilen etkinlikte ünlü düşünürlerin dil ile ilgili özlü sözlerini ve dil bilincini oluşturmaya yönelik sloganları içeren pankartlar hazırlayan öğrencilerimiz, arkadaşlarını dil konusunda hassas olmaya davet ettiler. Öğrencilerimizin bu yılki sloganı “Dilimiz Dillere Destan Olacak Daçkalı Diline Sahip Çıkacak” oldu. Darüşşafakalı ağabey ve ablalarının da ilgiyle katıldığı bu etkinlikte öğrencilerimiz Türk Dili’nin özenli kullanılması gerekliliğine dikkat çekmeye çalıştılar. Gün boyunca eğitim binasında elektronik panolar aracılığıyla da konuyla ilgili bilgilendirmelere devam eden öğrencilerimiz dillerine sahip çıktıklarını bir kez daha gösterdiler.
dil bayramı 1

Ada Dijital Ajans