Dilek Ergül: “Kız çocuklarımız için yine gideceğim!”

Dilek-ergul-bas-top (2)_rsz
Darüşşafaka Ortaokulu Müdürü Ayşe Görey, Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Talha Çamaş, Dilek Ergül, Darüşşafaka Lisesi Müdürü ve Kampüs Koordinatörü Nevzat Kulaberoğlu ile Darüşşafakalı kız öğrenciler…
Darüşşafakalı 10 kız öğrencinin 10 yıllık eğitimi için Atlantik Okyanusu’nu geçmeye çalışan Dilek Ergül, Rota Atlantik adlı projesine şimdilik ara verdi ama kampanya “Rota: Eğitim!” diyerek devam ediyor.
Dilek-ergul-bas-topl (2)_rsz
Darüşşafakalı 10 kız öğrencinin 10 yıllık eğitim masrafı olan 1 milyon TL bağışın toplanması için yelkenli teknesiyle tek başına Atlantik Okyanusu’nu geçmek üzere haziran ayında yola çıkan Dilek Ergül, 12 Ocak’ta okyanusta geçirdiği kaza nedeniyle yolculuğuna ara vererek İstanbul’a döndü. Ergül, Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nda düzenlenen basın toplantısında asla pes etmediğini ve yine deneyeceğini söyledi.
Dilek-ergul-bas-top (4)_rsz
Dokuz metrelik Symina adlı yelkenlisiyle tek başına Atlantik Okyanusu’nu geçmek isterken kaza geçiren amatör denizci Dilek Ergül, 25 Ocak Pazar günü İstanbul’a döndü. Rota Atlantik adlı projesiyle, Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nda okuyan 10 kız öğrencinin 10 yıllık eğitimi için 1 milyon TL bağış toplanmasını hedefleyen Ergül, 11 Ocak’ta okyanusa açıldıktan bir gün sonra teknesiyle bir cisme çarptı ve dümen hâkimiyetini kaybetti. Kendisini kurtaran Rus bandıralı yük gemisiyle Rotterdam Limanı’na giden ve oradan da uçakla yurda dönen Ergül, İstanbul’da ailesi, Darüşşafaka yöneticileri, öğrencileri ve mezunları tarafından çiçeklerle karşılandı.
Dilek-ergul-bas-top (6)_rsz
Ergül, Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nda düzenlenen basın toplantısında yaşadıklarını şu şekilde anlattı; “Kaza yaşandığında dalga boyu 6 metreye yükseldi. 20 saat mücadele ettim. Yardım çağrıma KP Albatross adlı gemi cevap verdi ve beni kurtardı. Okyanus sadece benim çocukluk hayalimdi. Asıl okyanus kız çocuklarımızın okutulmasıydı. Bunu bizim adımıza senelerdir yapan Darüşşafaka gibi bir kuruluş var. Bunu biraz daha fark ettirmek istedim. Birilerinin bu toplum için iyi şeyler yaptığını anlatmak istedim. Darüşşafaka’nın bir parçası olmak tarihin parçası olmaktır. Zor bir yolculuktu. Ancak o çocuklar için her türlü riski almaya değer. Ben bu inancımdan hiçbir şey kaybetmedim. Okyanusu geçmeyi tekrar deneyeceğim. Yine gideceğim.”
Dilek-ergul-bas-topl (1)_rsz
Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Talha Çamaş ise toplantıda yaptığı konuşmada şunları söyledi:“Dilek Ergül, Darüşşafaka’nın 1863’ten bu yana sürdürdüğü “eğitimde fırsat eşitliği” misyonuna gönül vermiş, bu misyona destek vermek için okyanus aşmayı göze almış yürekli bir Türk kadını… Kaç insan çocukluk hayalini gerçekleştirirken, bunu başka çocukların hayatlarında fark yaratacak bir projeye dönüştürebilir? Biz öğrencilerimize hep büyük hayaller kurmalarını ve o hayallerinin peşinden gitmelerini öğütlüyoruz. Sevgili Dilek, cesaretiyle, toplumsal duyarlılığıyla onlar için güzel bir rol model oldu. Ne yazık ki üzücü bir kazayla bu yolculuk yarım kaldı. Ancak Dilek, cesaretiyle okyanusu çoktan aştı.”
Dilek-ergul-bas-topla_rsz
Darüşşafaka olarak, Dilek Ergül’ün bu yolculuğa çıkış amacı olan 10 kız öğrencinin 10 yıllık eğitim giderini karşılayacak bağış miktarına ulaşabilmek için Rota Atlantik Projesi’ne devam etme kararı aldıklarını ifade eden Çamaş, “Bu yolculuk süresince Dilek’in hayaline ortak olmak isteyen yaklaşık 11.000 hayırsever, Cemiyetimize toplamda 125.000 TL bağış yaptı. Böylelikle 1 kızımızın Darüşşafaka’daki 10 yıllık eğitim gideri karşılandı. Ancak daha 9 kızımız var! İnanıyorum ki bu hedef Türkiye için uzak bir hedef değil!.. Dilek’in bu düşünü hep birlikte gerçekleştireceğiz. Projeye destek olmak isteyen hayırseverler www.darussafaka.org adresi üzerinden bağışlarını yapabilir” dedi.
Dilek-ergul-bas-topl (3)_rsz

Ada Dijital Ajans