DARÜŞŞAFAKA’NIN KURUCULARI 154. YILINDA KABİRLERİ BAŞINDA ANILDI

154 yıl önce, 30 Mart 1863 tarihinde Kapalıçarşı’daki çırakları eğitmek amacıyla “Cemiyet-i Tedrisiye-i İslamiye” adıyla beş kurucu üye tarafından temelleri atılan ve o günden beri eğitimle yaşamları değiştiren ülkemizin eğitim alanındaki ilk sivil toplum kuruluşu Darüşşafaka’nın yönetici, öğretmen ve öğrencileri, kuruluş yıl dönümünde kurucularını unutmadı.

Mezarları İstanbul’da bulunan kuruculardan Yusuf Ziya Paşa (1825-1882), Darüşşafaka’da İngilizce eğitime geçişin mimarı Darüşşafaka Cemiyeti Eski Başkanı Fettah Aytaç ile Darüşşafaka’nın vasiyet bağışçısı ve büyük yazar Sait Faik Abasıyanık, Zincirlikuyu Mezarlığı’nda; kuruculardan Vidinli Hüseyin Tevfik Paşa (1832-1901), Eyüp Mezarlığı’nda; kuruculardan Gazi Ahmet Muhtar Paşa (1839-1919), Darüşşafaka’dan yetişen matematik bilgini Salih Zeki ve Darüşşafaka’da öğretmenlik yapmış ünlü yazar Ahmet Mithat Efendi de Fatih Camii Haziresi’nde mezarı başında 30 Mart 2017 tarihinde anıldı.

Darüşşafaka Lisesi 10. Sınıf düzeyinden bir grup öğrenciyle birlikte gerçekleştirilen bu ziyaretlere, Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Talha Çamaş, Yönetim Kurulu Üyeleri Davut Ökütçü, Sevhan Gök Kahya, Tunçer Gömeçli, Mustafa Demirci ve Ahmet Erelçin, Darüşşafaka Cemiyeti Genel Sekreteri Pelin Kabalak, Genel Sekreter Yardımcıları Burçak Karakaya ve Mesut Kızıl, Bağışçı Özel Hizmetler Koordinatörü Ümit Kıvman, Darüşşafaka Eğitim Kurumları Yaşam Müdürü Mehmet Fahri Özbey, 12. Sınıflar Müdür Yardımcısı Taylan Özgür Yılmaz, 9. Sınıflar Müdür Yardımcısı İbrahim Deniz ile öğretmenlerimiz Fahri Şahin, Mehmet Özgencigör ve İbrahim Arlı eşlik etti.

İzmir’in Konak ilçesi Basmane semtindeki Emir Sultan Türbesi’nde bulunan Darüşşafaka kurucularından Sakızlı Ahmet Esat Paşa’nın mezarını ise Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi Fırat Tekin, Urla Rezidans bağışçıları, Urla Rezidans Kurum Müdürü ve Urla Grup Koordinatörü Serap Kırcı ve çalışanlar ziyaret etti.

Yusuf Ziya Paşa ve arkadaşlarının ateşlediği kıvılcım, 154 yıldır sönmeyen bir meşaleye dönüştü ve binlerce çocuğun yaşamını aydınlattı, aydınlatmaya da devam ediyor.

Çağdaş uygarlık hedefini önümüze koyan Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını, kurucularımız Yusuf Ziya Paşa, Gazi Ahmet Muhtar Paşa, Sakızlı Ahmet Esat Paşa, Vidinli Hüseyin Tevfik Paşa ve Ali Naki Efendi’yi, Darüşşafaka’ya bağışlarıyla ve hizmetleriyle katkıda bulunan ve bugün aramızda bulunmayan üyelerimizi, bağışçılarımızı, yöneticilerimizi, öğretmenlerimizi ve çalışanlarımızı şükranla anıyor, Allah’tan rahmet diliyor, hayatta olanlara nice kuruluş yıl dönümlerimizi birlikte kutlayacağımız uzun ve sağlıklı bir ömür diliyoruz.

Ada Dijital Ajans