Darüşşafakalılara IBM’den “Yapay Zeka ve Makine Öğrenimi” Eğitimi

2017-2018 eğitim ve öğretim yılında Darüşşafaka Ortaokulu’ndan 15 öğrenciye IBM gönüllüleri Ali Özkan, Tuğba Kanar ve Feraz Kian tarafından 10 hafta boyunca yapay zeka sistemleri ve makine öğrenimi üzerine uygulamalı temel eğitim verildi.

Onlar için faydalı ve ufuk açıcı olan bu eğitimin ardından öğrenciler 22 Mayıs Salı günü IBM’i ziyaret etti. Burada gruplar halinde geliştirdikleri projeleri sunan öğrenciler, ayrıca “Pepper” isimli robotla tanıştı. IBM Akıllı Şehirler veEndüstri Çözümleri İş Geliştirme Yöneticisi Bülent Ekuklu’dan “Geleceğin Kentleri: IBM Akıllı Şehir Vizyonu” ve IBM Müşteri İnovasyon Merkezi Müdürü Mehmet Tunçkanat’tan “Yapay Zeka Çağı” konularında bilgi alan Darüşşafakalılar ayrıca IBM Veri Merkezi Sorumlusu Bahadır Suna rehberliğinde veri merkezini gezdi.

Darüşşafaka Ortaokulu Akademik Koordinatörü Meltem Ceylan Alibeyoğlu projeyle ilgili şunları söyledi: “Darüşşafaka olarak öğrencilerimize çağımızın en ileri eğitimini sunmayı ve okulumuzdaki eğitim olanaklarını geliştirip zenginleştirmeyi ilke edinerek çalışıyoruz. Hepimizin bildiği gibi, yeni çağın dili kodlama. Bunun bilincinde olarak, öğrencilerimizin dijital okuryazarlıklarını ve kodlama becerilerini geliştirmeye çok önem veriyoruz. Birçok öğrencimiz bu alanlara ilgi duyuyor. Bunu yaparken de ülkemizin ve dünyanın önde gelen teknoloji firmalarıyla iş birliği yapmak bizim için önemli. IBM’in öğrencilerimize tanıdığı bu fırsat ve kurduğumuz iş birliğine çok değer veriyoruz. Büyük bir özveri ve sevgiyle öğrencilerimize eğitim veren IBM gönüllülerine ve projede emeği geçen tüm IBM çalışanlarına teşekkür ediyor, iş birliğimizin gelişerek devam etmesini diliyorum. Hem öğrencilerimiz hem de bizler bundan büyük mutluluk duyarız.”

Darüşşafakalı öğrencilerin IBM ziyaretiyle ilgili Enterprise Next Yayın Yönetmeni Levent Daşkıran’ın haberini okumak için lütfen aşağıdaki linke tıklayınız:

https://epnext.com/darussafaka-ortaokulu-ogrencileri-dogduklari-gun-var-olmayan-mesleklerle-tanisti/

Öğrencilerimizin eğitimine yaptıkları bu değerli katkı için IBM’e, Ceyhun Göcenoğlu’na ve emek veren tüm IBM çalışanlarına teşekkür ederiz.

Ada Dijital Ajans