Darüşşafakalılar, Cumhuriyetimizin 100. yılında Atamızın Huzurundaydı

Darüşşafaka Ailesi, Cumhuriyetimizin 100. yılında Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ebedi istirahatgâhı Anıtkabir’de ziyaret etti.

Darüşşafaka Eğitim Kurumları’na bu yıl başlayan ve 100’ü deprem bölgesinden gelen 220 yeni öğrencinin de hazır bulunduğu ziyarette Darüşşafaka Ailesi, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, eğitimdeki öncü lider Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ve Cumhuriyetin değerlerine olan bağlılıklarını bir kez daha gösterdi.

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebedi istirahatgâhı Anıtkabir’e 19 Ekim Perşembe günü gerçekleştirilen ziyarette Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Güleç, Başkan Vekilleri Erman Süsler, Zeynep Necipoğlu, Mustafa U. Demirci, Yönetim Kurulu Üyeleri, Darüşşafaka Eğitim Kurumları Genel Müdürü Ebru Arpacı, Darüşşafaka Lisesi Müdürü Nilüfer Kavaklı, Darüşşafaka Ortaokulu Müdürü Şule Uyar, Darüşşafaka Eğitim Kurumları Yaşam Müdürü Muhammet Erken, Darüşşafaka Spor Kulübü Başkanı Abdurrahman Saruhan, Darüşşafakalılar Derneği Başkanı Burak Alkan, Ankara Darüşşafakalılar Derneği Başkanı Osman Aktaş, Yüksek Danışma Kurulu üyeleri, mezunlar, bağışçılar, öğretmenler ve öğrencilerle çalışanlardan oluşan Darüşşafaka Ailesi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ve Cumhuriyetin değerlerine olan bağlılıklarını sundu.

Yaklaşık 600 kişiden oluşan grup, Aslanlı Yol’dan Türk bayraklarıyla yürüyerek Atatürk’ün mozolesine ulaştı. Mozoleye çelenk bırakıldı ve saygı duruşunda bulunuldu.

Mozolenin önünde hatıra fotoğrafı çekilmesinin ardından Misak-ı Milli Kulesi’ne geçen Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Güleç, Anıtkabir Özel Defteri’ni imzaladı. Güleç, Anıtkabir Özel Defteri’ne şunları yazdı:

“Ulu Önderimiz, Aziz Atamız Gazi Mustafa Kemal Atatürk,

Banisi olduğunuz Cumhuriyetimizin 100., Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nın 150. ve Darüşşafaka Cemiyeti’nin 160. yılını kutladığımız bu özel yılda Darüşşafaka Ailesi olarak huzurlarınızda bulunmaktan şeref, onur ve gurur duyuyoruz.

29 Ekim 1923 tarihinde ‘Türk milletinin karakterine ve âdetlerine en uygun olan idare, Cumhuriyet idaresidir.’ diyerek ilan ettiğiniz Cumhuriyet, Türk milletine bırakılmış en büyük miras ve vazgeçilmez bir değerdir. Bu değeri nesiller boyu sürdürmek ve ileriye, hep ileriye taşımak hepimizin görevidir, bu topraklara olan borcumuzdur.

Türkiye’mizin eğitim alanındaki ilk sivil toplum kuruluşlarından biri olan Darüşşafaka Cemiyeti, 1863’ten bu yana ‘Eğitimde Fırsat Eşitliği’ ilkesi doğrultusunda zatıalilerinizin tarif ettiği şekilde, ‘fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür’ bir nesil yetiştirilmesine önemli katkı sağlamaktadır.

Şefkat Yuvamızda, uluslararası standartlarda eğitim sunuyor; düşünen, sorgulayan, kendine güvenen, ülkemize ve milletimize yarar sağlayan, toplumumuza karşı sorumluluklarının bilincinde bireyler yetiştiriyoruz. Bunu yaparken de devrimlerinizden ve ilkelerinizden feyz alıyoruz. Çocuklarımızın birinci vazifelerinin Türk istiklalini, Türk Cumhuriyeti’ni, ilelebet muhafaza ve müdafaa etmeleri olduğunu öğretiyor, çağdaş ve köklü bir eğitim almalarını sağlıyoruz.

Hedefimiz, ülkemizin bölünmez bütünlüğü ve anayasamızın değiştirilemez ilkeleri çerçevesinde, akıl ve bilimin önderliğinde dünyanın ulaştığı en yüksek düzeye ulaşmak ve onu da aşmaktır. Bunun için çok çalışıyoruz. Biliyoruz ki ay yıldızlı bayrağımızın altında tek yürek, tek vücut olduğumuzda ulusumuzun önünde hiçbir güç duramaz.

Bu vesileyle başta Muhterem Anneniz Zübeyde Hanım, Kız Kardeşiniz Makbule Atadan ve Manevi Kızınız Nebile İrdelp’in de aralarında bulunduğu Darüşşafaka’mızı var eden ve geleceğinin teminatı olan yüce gönüllü bütün bağışçılarımıza minnet ve şükranlarımızı sunuyor, bu vesileyle de Kıymetli Annenizin vasiyetine uygun olarak çocuklarımız için daima taze meyve bulundurduğumuzu belirtmek istiyorum. Var ettiler, var olsunlar!..

Ata’m, ülkemiz için çizdiğiniz aydınlık yol için minnettarız. Camiamız adına en derin saygı ve sevgilerimi sunuyorum.”

Tören öncesinde Darüşşafakalı bir heyet, Devlet Mezarlığı’nı da ziyaret ederek Darüşşafakalı komutanlar Tümgeneral Yusuf İzzet Met, Korgeneral Kemalettin Sami Gökçen, Darüşşafaka bağışçısı olan Orgeneral Abdurrahman Nafiz Gürman ile Tümgeneral Selahattin Adil’i kabirleri başında anarak mezarlarına çelenk bıraktı.

Tümgeneral Yusuf İzzet Met’in ve Korgeneral Kemalettin Sami Gökçen’in hikâyelerini, Darüşşafaka Kültürü ve Tarihi Komisyonu Üyesi Beşir Özmen’in hazırladığı “Tarihimizde Bu Ay”daki Nisan ayı 8 numaralı yazı ile Eylül ayı 14 numaralı yazıyı okuyabilirsiniz.

Cumhuriyetimizin 100. yılında, aydınlık Türkiye umuduyla Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ilke ve devrimlerine bağlılıklarını sürdüren tüm Darüşşafaka Ailesi’ne teşekkür ederiz.

Ada Dijital Ajans