Darüşşafakalılar CERN Çalıştaylarında…

Darüşşafaka’nın öğretmen ve öğrencileri CERN çalışmalarında…

Darüşşafaka Fizik Öğretmeni Selim Çile CERN’deki Türk Öğretmenler Çalıştayı’na; Darüşşafaka öğrencileri Yiğit Fatih Çakıllı ile Emir Şükrü Birdal ise İstanbul’daki CERN Uluslararası Parçacık Fiziği Atölyesi’ne katıldı.

Darüşşafaka Fizik Öğretmeni Selim Çile CERN’deydi

Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’nde (CERN) gerçekleştirilen Türk Öğretmenler Çalıştayı’nın sekizincisi, 21 – 27 Ocak tarihleri arasında Cenevre’de gerçekleştirildi. Türkiye’den her yıl sadece 36 öğretmenin yararlanabildiği bu programa, yapılan ön değerlendirme ve sınav sonucunda Darüşşafaka Fizik Öğretmeni Selim Çile kabul edildi. Çalıştayda, öğretmenlerin hızlandırıcı ve parçacık fiziği konularına ilk adımlarını atmaları amaçlandı.

Programa katılan öğretmenlerin Türkiye’ye geri döndüklerinde bilim elçiliği yaparak konuları geleceğin fizikçilerine, mühendislerine, bilişimcilerine aktarmaları bekleniyor.
Çalıştayda öğretmenler; parçacık fiziği, hızlandırıcı fiziği, algıç fiziği, nötrino fiziği, astroparçacık fiziği ve kozmoloji üzerine dersler gördü.

Teorik derslerin yanı sıra CERN Yerleşkesi’ndeki Anti Madde Fabrikası, Data Center, Microcosm&Globe, SM18, CAST and CMS kısımları ziyaret edildi. Bunun yanı sıra S’Cool Lab’da Bulut Odası Deneyi öğretmenler tarafından uygulamalı olarak yapıldı. Çalıştay sonunda programı başarıyla tamamlayan öğretmenlere sertifikaları verildi.

Darüşşafakalı öğrenciler CERN Masterclass – Uluslararası Parçacık Fiziği Atölyesi’ndeydi

Her yıl 52 ülkeden 13.000’den fazla lise öğrencisinin katılabildiği, bu sene 14.’sü gerçekleştirilen Uluslararası Parçacık Fiziği Atölyesi’ne Darüşşafaka’dan iki öğrenci; Yiğit Fatih Çakıllı ve Emir Şükrü Birdal katıldı.

2 Mart’ta Özyeğin Üniversitesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşen etkinlikte öğrenciler, parçacık fiziği alanındaki en güncel çalışmalar hakkında bilgi edinme ve Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’nin (CERN) gerçek verilerini kullanarak parçacık fiziği ile ilgili deney ve analizlerin bir parçası olma şansını elde etti.

Çok sayıda aday arasından ön elemeyi geçen Darüşşafaka 11. sınıf öğrencisi Yiğit Fatih Çakıllı ve 9. sınıf öğrencisi Emir Şükrü Birdal, etkinliğe katılma hakkı elde etti.

Etkinliğin ilk bölümünde öğrenciler, Dr. Bora Işıldak ve Dr. Alper Hayreter’in verdiği parçacık fiziği ve deneysel parçacık fiziği üzerine teorik eğitimi aldılar. Öğleden sonraki kısımda ise CERN’deki gerçek verileri kullanarak analiz çalışması yaptılar.

Tüm dünyada eşzamanlı olarak gerçekleşen etkinlikte katılımcılar. video konferans aracılığıyla  CERN’de görevli bilim insanlarına  sorularını iletme fırsatı da buldular.
CERN ile yapılan bu video konferansta Türkiye’yi temsil eden iki öğrenciden biri Darüşşafakalı Yiğit Fatih Çakıllı oldu.

Ada Dijital Ajans