Darüşşafakalı Öğrencilerin Yuvalarına Kavuşma Heyecanı

Türkiye’nin dört bir yanındaki farklı şehirlerden gelerek 5. sınıfa yeni başlayan öğrencilerimizin aramıza katıldığı Türkiye’nin en köklü eğitim kurumlarından biri olan Darüşşafaka Eğitim Kurumlarında, bir eğitim ve öğretim yılı daha başladı. 2022-2023 eğitim ve öğretim yılı açılış töreni, 12 Eylül’de TİM Maslak Gösteri Merkezi’nde düzenlendi.

Törene, Darüşşafakada eğitim gören öğrencilerin yanı sıra, Cemiyet Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Güleç, Yönetim Kurulu Üyeleri, Darüşşafaka Eğitim Kurumları Genel Müdürü Ebru Arpacı, Darüşşafaka Lisesi Müdürü Nilüfer Kavaklı, Darüşşafaka Ortaokul Müdürü Şule Uyar, öğretmenler, veliler ve mezunlar katıldı. Darüşşafakalı öğrenciler, yuvalarına bu tören itibariyle kavuşmuş oldu. 

Tören, ülkemizi fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesillere emanet eden Demokratik Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk ve yol arkadaşlarının; Darüşşafaka kurucularının ve 1863 yılından beri eğitimde fırsat eşitliği imkanını destekleyen değerli bağışçılarımızın anısı önünde bir dakikalık saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı’yla başladı.

Açılış töreninin ilk konuşması Darüşşafaka Okulu Genel Müdürü Ebru Arpacı tarafından yapıldı. Ebru Arpacı’dan sonra sahneye Darüşşafaka Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Güleç çıktı. Konuşmasında, kendisinin de mezun oluşunun üzerinden 50. yıl geçtiğini ve bu sene Darüşşafakanın 160. yılına girecek olmasından duyduğu heyecandan söz eden Oğuz Güleç, iyi dilek ve temennilerde bulunarak konuşmasını bitirdi.

Yusuf Ziya Paşa Ödülleri Sahiplerini Buldu.

2022 üniversite sınavında gösterdikleri başarıyla Yusuf Ziya Paşa Ödülü’nü almaya hak kazanan Daçkalılara, ödülleri Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Güleç tarafından takdim edildi. 

2022 mezunlarından ve Yusuf Ziya Paşa ödülleri sahiplerinden Ahu Tarası, 8 yıl önce şu an 5. sınıfların oturduğu koltuklarda oturduğunda duyduğu heyecanı; şu an aramıza yeni katılan 5. sınıflarda gördüğünü dile getirirken yeşil kapıdan dışarı adım attığında okulunu ve ona kattıklarını ne kadar özlediğini dile getirdi. 

5F sınıfı öğrencilerinden Bahar Aksu’nun kendini tanıttığı ve tüm 5. sınıfların duygularını dile getirdiği konuşmasının ardından 157. dönem öğrencilerinden bazıları oryantasyon programında “Bak Postacı Geliyor!” etkinliğinde yazmış oldukları mektuplardan seçilen kısımları okudu.

2022-2023 eğitim ve öğretim yılının ilk dersi, Eczacıbaşı CEO’su Özgen Özkan tarafından verildi. Yuvaya yeni katılan öğrencilerin heyecanını görmekten dolayı çok mutlu olduğunu ve şu an kendisinin de konuşmasını yaparken onlardan heyecanlı olduğunu dile getiren Özkan, konuşmasında yaşamından da bazı örnekler verdi. 

Özgen Özkan’ın konuşmasının ardından sahneye 5. Sınıflar Korosu çıktı. Törende, 5. sınıf öğrencileri oryantasyon sürecinde öğrendikleri şarkıları seslendirdikten sonra hep bir ağızdan Daçka marşı söylendi.

“Eğitimde Fırsat Eşitliği”nin sembolü Darüşşafakada yeni bir yıl daha başladı. Sağlık, mutluluk ve başarılarla dolu bir yıl olsun. İyi dersler Daçka!

Ada Dijital Ajans