Darüşşafakalı Öğrencilerden “Efsaneler” Temalı Sanat Gecesi

Darüşşafaka’nın Geleneksel Sanat Gecesi Darüşşafaka’ya gönül verenleri bir araya getirdi

Darüşşafaka ortaokul ve lise öğrencilerinin bir yıllık çalışmalarının sonucunda müzik yeteneklerini sergiledikleri Geleneksel Sanat Gecesi, “Efsaneler” temasıyla 11 Haziran Pazartesi akşamı TİM Maslak Show Center’da düzenlendi.

Efsane sanatçıların eserlerinin yorumlanması sebebiyle “Efsaneler” adıyla gerçekleştirilen Sanat Gecesi’nde sahne alan Daçkalılar, performanslarıyla, etkinliğe katılan Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı ve Üyelerine, Darüşşafaka Eğitim Kurumları Müdürlerine, öğretmenlerine, öğrencilerine, Cemiyet çalışanlarına ve geceye katılan tüm Darüşşafaka severlere keyifli bir gece yaşattı.

Öğrencilerin müzik şovlarının yanı sıra, fuaye alanında resim, seramik ve rölyef çalışmaları da sergilendi.

Rus piyanist Evgeny Grinko’nun Vals parçasını çalarak salondaki herkesi etkileyen Darüşşafaka Lisesi 11. sınıf öğrencisi Defne Hadiş, Geleneksel Sanat Gecesi’ni şu sözlerle anlattı:“Duymak istemeyen kulaklar bir sağırdan daha ağır işitirken, duymak için can atan kulaklar dünyanın tüm seslerini işitebilecek kabiliyete ulaşır. Bir ses duyulur, o sese kulak verilir, o ses dinlenir. Sonra duyan kişinin kendisi de başka bir ses yaratmak ister. Ama bir tıngırtı ama müzik… Sanat Gecesi; işte bu istekle ve duyan, dinleyen, dinleten Daçkalılar’ın emeğiyle ortaya çıkmış geleneksel bir ses yaratma uğraşıdır.”

Sözlerine devam eden Defne, “Yıllardır parçası olmanın gururunu yaşadığım bu geleneğin bizdeki yeri çok büyük. Daçkalı müzisyenler ve müzik öğretmenleri yıl boyunca önemli bir çalışma sarf edip yüreklerinden kopup gelen sesleri izleyicilere sunarlar ve kıymetli bir duygu paylaşımı yaşanır. Umuyorum ki duyarlı kulaklara ve hünerli ellere sahip Daçkalılar bu ‘ses yaratma uğraşını’ daima devam ettirecek!” temennisinde bulundu.

Sanat Gecesi’nin sunuculuğunu yapan Darüşşafaka Lisesi 11. sınıf öğrencisi Mustafa Kemal Gündem Eroğlu, bir yıllık yoğun bir çalışma neticesinde etkileyici müzik performansları sergileyen arkadaşlarını heyecanla takip ettiğini söyledi.

Mustafa, “Bu özel gecede bana güvenerek sunuculuk yapma şansı tanıyan Darüşşafaka Eğitim Kurumları Tiyatro Usta Öğreticisi Elif Ongan Tekçe Hocama teşekkürlerimi sunuyorum. Sunuculuk yapmak çok heyecanlı ve harika bir deneyim. Sanat Gecesi’nin afişini tasarladığım için de farklı bir mutluluk yaşıyorum.” diyerek sevincini paylaştı.

Ada Dijital Ajans