DARÜŞŞAFAKALI ÖĞRENCİLER “UMDENKEN VON DER NATUR LERNEN” (FARKLI BAK DOĞADAN ÖĞREN) SERGİSİNDEYDİ

9-27 Ocak 2017 tarihleri arasında İTÜ Bilim Merkezinde ziyarete açılmış olan “Umdenken Von Der Natur Lernen” (Farklı Bak Doğadan Öğren) adlı sergiye okulumuzun 9 ve 10. sınıf Almanca Fit in Deutsch gönüllü öğrencileriyle 19 Ocak 2017 tarihinde katılım gerçekleştirildi. Sergide öğrencilerimiz interaktif çalışmalar yaparak doğaya ve bilime farklı bir açıdan bakmayı öğrendiler.

“Su, ateş, toprak ve hava. Onlar olmadan yaşam olmaz. İnsanlar bu elementleri gelişimleri için kullanırlar. Büyümenin sınırı nerededir? Ancak doğanın dengesi ekseninden kayar ve kısmen de olsa yok olursa gereğini yapmak zorunda kalırız.” içeriğinin işlendiği ve gençlerin çevreyi koruma konusunda duyarlılıklarını geliştirmeyi amaçlayan sergide öğrencilerimiz Almanca interaktif çalışmalarda bulunarak hem eğlendiler hem öğrendiler. Serginin sonunda ise öğrenciler Eğlen-Bilim ekibinin hazırladığı etkileşimli bilim gösterisinde aktif rol aldılar.

Gösteride öğrencilerimizin izlediği ve katıldığı deneyler şu şekildeydi:

  • Düzenli akış ve türbülanslı akışların tarifi, duman halkası üzerindeki türbülansların nasıl oluştuğu izlendi.
  • Hava ve su basınçları deneylerle gözlemlendi. Eşit oldukları hâlin deneyleri yapıldı.
  • Öğrencilerimiz Bernoulli prensibini uygulayarak dev bir balon şişirdiler. Burada önemli olan havanın akışını hızlandırarak, düşük basınç bölgesi oluşturmak, böylece dışarıdaki havanın balonun içine girmesini sağlamaktı.
  • Rüzgâr türbini modeli üzerinde elektrik üretildi. Türbin içinde manyetik akımın nasıl oluştuğu gözlemlendi.
  • Süper emici polimer (sodyum poliakrilat) kullanımında suyun hızla nasıl emildiği gözlemlendi. Bu polimer kendi hacminin 10 katı kadar suyu hızla emebilmektedir.

Goethe Enstitüsünün öğrencilerimize o günün anısına verdiği armağanlarla etkinlik sona erdi.

Ada Dijital Ajans