Darüşşafakalı Öğrenciler, “Sürdürülebilir Sivil Havacılık” Alanındaki Projeleriyle Yarıştı

Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nda ilk defa düzenlenen “Ge Aerospace Türkiye Teknoloji Merkezi ile Hackathon” etkinliğinde Darüşşafakalı öğrenciler, “Sürdürülebilir Sivil Havacılık” alanında geliştirdikleri çözüm önerileriyle yarıştı.

Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nda 25-26 Kasım günlerinde düzenlenen “Ge Aerospace Türkiye Teknoloji Merkezi ile Hackathon” etkinliğinde Darüşşafaka Lisesi 9, 10 ve 11. sınıflardan 30 öğrenci, “Sürdürülebilir Sivil Havacılık” alanındaki 3 konu üzerinde problem belirleyerek, 8 farklı grupla, problemlere çözüm önerileri oluşturdular.

25 Kasım Cumartesi saat 09.00’da başlayan ve Pazar günü 15.30’a kadar kesintisiz süren etkinlikte problemler hakkında sunumlar yapan öğrenciler, GE Aerospace Türkiye Teknoloji Merkezi’nde görevli Disiplinler Arası Mühendislik Bölümü Uzman Mühendisi Dr. Kadir Günaydın, Termal Sistemler Teknolojisi Bölüm Müdürü Gizem İnci, Dijital Mühendislik Bölümü Uzman Yazılım Mühendisi Asena Aksayım, Mekanik Sistemler Bölüm Müdürü Ekin Akbulut ve Mekanik Bileşenler Bölümü Kıdemli Uzman Mühendisi Özge Kum’dan oluşan  jüriden puan alabilmek için kıyasıya yarıştı.

Türkiye’ye 70 yıldan fazladır enerji sağlayan GE Aerospace Türkiye Teknoloji Merkezi şirketinden 12 mentorun katıldığı etkinlikte Darüşşafaka mezunlarından Fatih Şenbabaoğlu ve Onat Altay yer aldı. Etkinliğin ilk gününde Fatih Şenbabaoğlu, “GE’de Daçkalı Bir Mühendis” başlıklı konuşmasını gerçekleştirdi.

Öğrencilerin “Sürdürülebilir Havacılık Yakıtları”, “Havalimanı Sürdürülebilirlik Projeleri” ve “Sürdürülebilir Hava Trafik Yönetimi” başlıklarında sunumlar gerçekleştirdiği etkinlikte jüri üyeleri; projelerin orijinalite ile yetkinliğine, teknik kalite ve zorluğuna, projelerin uygulanabilir bir uygulaması ötesinde bir etkisi olup olmadığına ve sunum becerilerine göre değerlendirdiği projeleri şu şekilde derecelendirdi:

  1. lik ödülü “Havaalanlarında Piezoelektrik ile Elektrik Üretimi”
  2. lik ödülü “Yapay Zeka Destekli Hava Trafik Kontrolörü”
  3. lük ödülü “Akıllı Havalimanı Uygulaması”
Ada Dijital Ajans