Darüşşafakalı Öğrenciler CERN Masterclass – Uluslararası Parçacık Fiziği Atölyesi’ne Katıldılar

Her yıl 52 ülkeden 13.000’den fazla lise öğrencisinin katılmış olduğu, bu sene 14’üncüsü gerçekleştirilen uluslararası parçacık fiziği atölyesine Darüşşafakalı öğrenciler de katıldı.
Özyeğin Üniversitesinin ev sahipliğinde gerçekleşen etkinlikte 9-15 Nisan günlerinde öğrenciler parçacık fiziği alanındaki en güncel çalışmalar hakkında bilgi edinme ve Avrupa Nükleer Araştırma Merkezinin (CERN) gerçek verilerini kullanarak parçacık fiziği ile ilgili deney ve analizlerin bir parçası olma şansını elde ettiler.

Çok fazla sayıdaki aday arasından ön elemeyi geçen 9. sınıf öğrencilerimiz Mukaddes Çiftçi, Deniz Fatma Çapkurt, Deniz Nail Tekekoğlu, Cansu Akdaş, Efe Güney, Mihraç Demir 10. sınıf öğrencilerimiz Şeymanur Koç, Süleyman, H. Nevzatcan Çelik, Süleyman Altundağ, Ali Karaca, Sude Bozkurt katılma başarısını gösterdiler.
Etkinliğin ilk bölümünde öğrenciler Dr. Bora Işıldak ve Dr. Alper Hayreter tarafından verilen parçacık fiziği ve deneysel parçacık fiziği üzerine teorik eğitim aldılar. Öğleden sonraki kısımda ise CERN’ deki Gerçek Verileri Kullanarak Analiz Çalışması Yaptılar.
Dünya ile eş zamanlı olarak gerçekleşen etkinlik sonucunda video konferans aracılığı ile dünyanın farklı yerlerindeki diğer katılımcılarla birlikte CERN’ de görevli bilim insanlarıyla deneyimlerini paylaşarak sorularını iletme fırsatına sahip oldular.

Öğretmenlerimiz:
Rezzan KILIÇ
Selim ÇİLE
Öğrencilerimiz:
Mukaddes ÇİFTÇİ
Deniz Fatma ÇAPKURT
Deniz Nail TEKEKOĞLU
Cansu AKDAŞ
Efe GÜNEY
Mihraç DEMİR
Şeymanur KOÇ
H. Nevzatcan ÇELİK
Süleyman ALTUNDAĞ
Ali KARACA
Sude BOZKURT

Ada Dijital Ajans