Darüşşafakalı öğrenciler Çanakkale’de gerçekleşen Tübitak Yaz Bilim Kampı’ndaydı!

tubitak foto 7

TÜBİTAK 404 Bilim Kampları ve Bilim okulları Programı destekli  “Yerküremizde; Geleceğin Evine Gizemli Yolculuk Yaz Bilim Kampı 2015” projesinin birinci dönemi, 22-28 Haziran 2015 tarihleri arasında Çanakkale’de gerçekleşti. Darüşşafaka organizasyonunu Projeler Birimi’nin gerçekleştirdiği, yürütücülüğünü Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi öğretim üyesi Arzu Bayındır’ın yaptığı ve Çanakkale Koleji yerleşkesinde gerçekleşen Kampa ortaokul 6. Sınıfı tamamlamış, akademik başarıları yüksek 20 öğrencimiz katıldı. Öğrencilerimize Fen Bilimleri öğretmenlerimizden Gürsoy Mantaş eşlik etti.

tubitak foto 8

tubitak foto 2

Öğrenciler öğretim üyeleri ile bir bilim adamı titizliğinde çalıştılar. Deniz Bilimleri Yüksekokulu öğretim üyesi Prof. Dr. Ali İşmen ile deniz canlıları ve sualtı dünyasını keşfettiler;  Öğr. Gör. Pınar İşmen ile Piri Reis Deniz Müzesinde uygulama çalışmaları yaptılar. Ulupınar Gözlemevi’nde Prof. Dr. Osman Demircan ve Arş. Gör. Dr. Afşar Kabaş’ın Uzaya Yolculuk; Astreoidler, Galaksiler, Gezegenler, Güneş Saati uygulama çalışmaları ve gözleme katıldılar. Doç.Dr. Sevnur Mandacı’nın “Estetik, Genler ve DNA: Genetik laboratuvarındayız”  çalışmasıyla genetik bilimini yakından tanıma fırsatı buldular. Ekoloji etkinlikleri için doğada kamp kurdular; çadırda kalma deneyimi yaşadılar ve doğada incelemeler yaptılar. Truva Antik kentini ziyaret ederek kendileri için hazırlanan kazı alanında arkeologlarla çalıştılar. Pek çok sanatsal ve sportif etkinliğe de katıldılar. Yoğun kamp programı, öğrencilerimizin katılım belgelerini almalarıyla son buldu.

tubitak foto 3

tubitak foto 4

Kampa Efe Güney, Ege Güney, Sılagül Cıngı, Tunahan Erensoy, Elif Aydın, Birkan Ege Çorbacıoğlu, Merve Nur Pavlak, Erkan Dermancı, Sude Soydan, Fatma Zehra Bayrak, Arda Yiğit Ulupınar, Şebnem Fırat, Nurefşan Özcan, Beyza Nur Göksel, Atalay Mudanyalı, Aysun Yıldız Yılmaz, Ali Karaca, Çağdaş Çağlar, Şevval Öztürk, Mert Aykutlu isimli 6.sınıfı tamamlamış 20 öğrencimiz katıldı.

tubitak foto 5

tubitak foto 6

Tübitak Yaz Bilim Kampı hakkında
Tübitak Yaz Bilim Kampı Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi girişimi, Çanakkale Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Çanakkale Belediyesi, Çanakkale Özel Koleji, Manisa Soma Kaymakamlığı ve Soma İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu, İstanbul Darüşşafaka Eğitim Kurumu, Genelkurmay Personel Dairesi Başkanlığı işbirliğine dayalı olarak gerçekleştirildi.

 

 

 

 

 

 

 

Ada Dijital Ajans